Jste zmatení, děláte všechno proto, abyste získali úspěch a on nepřichází. Respektive nějaký být může, ale v poměru vložené energie a té získané, je to jen zlomek. Připomíná to situaci, kdy jedete se zataženou ruční brzdou.
Přičítáte to náhodě, smůle, možná karmě. Ale co když je to jinak. Co když jste to jen a jen vy, kdo bojkotuje svůj úspěch? Ptáte se, co je to za nesmysl? Copak by si někdo dobrovolně bojkotoval něco, po čem touží?!
Asi vás nepotěším. Ano, můžeme si podvědomě blokovat dosahování vlastního úspěchu, hojnosti apod. Je těžké si to přiznat, protože to děláme obvykle podvědomě. Je to sebeobrana těla na situace, které nás v hloubi duše zranily a my je často vytěsnili, abychom mohli jít dál.
Poznáváte se v těchto situacích?
Jednoduše jste si zažili, že úspěch se neodpouští. Kdykoliv jste „vybočili pozitivně z řady“, hned jste dostali políček, který pěkně bolel. A vaše podvědomí se rozhodlo vás chránit před dalším zraněním a podvědomě tak bojkotuje jakýkoliv náznak případného úspěchu.
Vzniká tak neustálý vnitřní boj mezi vašim vědomím, které chce UKÁZAT, CO UMÍTE a mezi vaším podvědomím, které veškeré vaše aktivity bojkotuje.
Sabotovat svůj úspěch můžete i na vědomé úrovni. Pojďme si uvést konkrétní příklady
SEBEDEPRIVACE = odpírání si materiálních anebo citových potřeb. Vychází obvykle z naší poškozené sebeúcty a sebehodnoty. Tzn. z našich nezdravých přesvědčení a postojů, které určují naše pocity o tom, jestli si zasloužíme úspěch, peníze, lásku apod.
Pokud jsme v dětství citově deprivovaní, můžeme si to v dospělosti vynahrazovat útratami nad náš rozpočet, nebo si nedovolit nic koupit, protože výčitky z nákupu jsou větší, než získaná radost z nové věci.
Článek jsem napsala pro ty, kteří sebedeprivací a věčným kritikem trpí. Napsala jsem ho i pro ty z vás, kteří jsou na druhé straně řeky a nechápou jednání svých přátel či kolegů. Věřte mi, nemusíte tomu rozumět, stačí, když budete o této možnosti vědět a budete ke svému okolí trošku víc tolerantní.