JAK ODHALIT VÝBORNÉHO MANIPULÁTORA

Manipulátor dokáže být velmi silným zdrojem problémů a špatného ovzduší (nejen) v zaměstnání. Hravě dokáže svalit zodpovědnost na druhé, vytvořit v nich pocit viny, pošlapat jejich sebedůvěru a bravurně se ze všeho chytře a nenápadně „vyvléknout“. Dokáže se skvěle přetvařovat, ukázat na druhé a sám svými „aktivitami“ ničit firmu zevnitř i několik let.

A to je dost pádných důvodů k tomu, takového záškodníka identifikovat.

„Manipulátor dosahuje svého cíle pomocí neférových prostředků. Dokáže zneužít lidi ze svého okolí k dosahování vlastních cílů a uskutečňování svých skrytých záměrů. Druzí jsou pro něj pouze obyčejným nástrojem, použitelným pro uspokojování jeho potřeb.

Je obtížné objevit a identifikovat manipulátora – umí se mistrně skrývat a při sebemenším náznaku prozrazení obratně navlékne situaci jako selhání či provinění toho druhého.“ říká dr. Jana Sládková.

Objednejte si službu kariérního poradenství https://martinakolackova.cz/konzultace/

JAK SE MANIPULÁTOR NEJČASTĚJI PROJEVUJE?

  • Bývá přehnaně sebevědomý, egocentrický, egoistický i dominantní. Vlastní vinu prakticky nikdy nepřizná a chyby nepřipustí. On dělá všechno nejlépe, on má právo rozhodovat, on má svoje potřeby. Obvykle má okamžitou odpověď na všechny otázky – jen aby neukázal, že něco neví. Mívá potřebu na sebe strhávat veškerou pozornost, což posiluje jeho vnitřní sílu a dává mu falešné potvrzení o své výjimečnosti. (každopádně typů manipulátorů je mnohem víc a bývají méně nápadní a o to více zákeřní).
  • Přenáší svoji zodpovědnost na druhé. Téměř od něj neuslyšíte, slova „omlouvám se“ či „udělal jsem chybu.“ Vždycky za všechno špatné můžou ostatní – a dělá to opravdu chytře.
  • Svoje názory, chování a city mění, jak se mu hodí. Prostě lže, jako když tiskne a fakta překrucuje. Umí bravurně argumentovat. Když ho usvědčíte ze lži, bude naopak tvrdit, že lžete vy. Nebo vás „shodí“ tím, že je to naprosto jasné, tak na co se ho sakra ptáte?! Ve vás vyvolá pocit trapnosti, že vám to nedocvaklo a vy o sobě začnete pochybovat.
  • Rád používá citové vydírání. Sám ze sebe dělá oběť (jeho matka s ním nemluví, má dluhy, za které vlastně vůbec nemůže, nemá dostatečný příjem, neustále je nemocný apod.) a vynucuje si tak svoji pozornost. Přece se na něj teď nemůžete vykašlat! Využívá tak bravurně vašich morálních zásad, jak se mu hodí.
  • O všech lidech (kromě těch, které mu aktuálně sedli na lep a „pečují o něj“), mluví s despektem, nenápadně je kritizuje a sráží. Přesvědčuje se o tom, že ostatní jsou vedle něho nicky. Zatímco někoho pomlouvá a kritizuje, v přímém kontaktu s ním bude až přehnaně přátelský. Každopádně, pokud už daného člověka nepotřebuje, dokáže mu do obličeje vpálit naprosto všechno.
  • Dokud vás a vaši energii potřebuje, bude vám mistrně lichotit. Mezitím vám čas od času „nedopatřením“ strčí kudlu do zad a když zjistí, že to přehnal, bude svoje jednání bagatelizovat, případně se na oko omlouvat.
  • V týmu podněcuje podezíravost a lidi rozděluje, aby je mohl lépe ovládat. Překrucuje a po svém interpretuje výroky druhých. Preferuje ústní komunikaci, při které ho hůře usvědčíte ze lži.
  • Bývá ve skrytu duše velmi závistivý a nepřejícný. Tím, že má pocit, že „má navrch“, vře v něm pocit nespravedlnosti. Cítí se ukřivděný, že ostatní mají to, co on nemá (šťastnou rodinu, finanční zázemí apod.), protože on je přesvědčený, že si to zaslouží mnohem víc. 
  • Jde naprosto důsledně za svými cíli a často na úkor druhých. Nedbá na potřeby a přání ostatních (byť na začátku to dokáže skvěle maskovat). Rád dává pokyny a potřebuje mít poslední slovo a vše „pod kontrolou“.
  • Káže vodu a pije víno – jeho argumenty zní často velmi logicky, ale jeho chování není v souladu. Může tak kolem sebe vytvářet nepříjemnou atmosféru, kdy nutí ostatní lidi být neustále ve střehu.  Svým působením může svoji oběť donutit k jednání, které by se o své vůli nikdy nedopustila.

Manipulace jde ruku v ruce s šikanou a rozhodně má nemalý podíl na sporech v práci. Vnímáte to podobně?

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>