Proč to nejde, přestože se tak moc snažím?

Proč se mi nedaří

 • změnit práci,
 • říct si o zvýšení platu, povýšení,.. nebo
 • být úspěšný/á jako ostatní kolegové?

i když mám pocit, že toho dělám o 150 % víc než ostatní?

Napadlo vás někdy, že za to nemusí být ani okolnostmi ani vaší neschopností? Že ty procesy jen bojkotuje váš šikovný obranný mechanismus, který má pod kontrolou vaše podvědomá a nevědomá mysl?

Spousta našich životních zranění má kořeny už v dětství a  zaryla se hluboko do vašeho podvědomí a nevědomí.  Jsou tam proto, že jsme je zatlačili z vědomé mysli, aby nás nezraňovala. Ale všechny ty myšlenky, pocity, přesvědčení (které se nám můžou zdát iracionální), stále tam hluboko v nás jsou a naše jednání ovlivňují z celých 90 %. (Vědomá mysl má na náš život totiž jen 10 % vliv). Jinými slovy

Pocity vždycky zvítězí nad myšlenkami.

Pojďme si ukázat konkrétní příklady z běžného života,  kdy nás naše podvědomí může bojkotovat, i když se na vědomé úrovni tak moc snažíme.

 

PŘÍKLAD #1 „CHCI ZVÝŠIT PLAT“

Rozhodnete na vědomé úrovni, že chcete zvýšit plat.

Tato myšlenka je vyslána do vašeho podvědomí. Tam dojde k porovnání této myšlenky se zažitými dogmaty. Například s přesvědčením, že mít hodně peněz je špatné, protože bohatí lidé jsou neoblíbení a my chceme být oblíbení (naše emoce je jiná, než původní myšlenka = nejsou v harmonii)

Protože vědomá mysl nemá vedle nevědomé téměř žádné hlasovací právo, pak bude vaše podvědomí hledat způsoby, jak zvýšení platu bojkotovat:

a) o zvýšení platu si vůbec neřeknete

 • Protože vás přesvědčily myšlenky typu: „Budu platit vyšší daně a stejně mi nic nezůstane.“ „Budou po mě chtít vyšší výkony.“ „Je to nefér vůči Frantovi, který tu pracuje delší dobu než já.“ apod.

b) o zvýšení platu si řeknete, ale vaše myšlenka a vaše pocity (že je to špatně) nejsou v souladu

 • Zaměstnavatel tak vycítí, že to s vaším požadavkem nemyslíte vážně, slíbí vám, že vám plat zvýší na základě splnění nereálných podmínek, nebo že teď není vhodná doba a vy na to kývnete a po druhé už se stejným požadavkem nepřijdete.

 

PŘÍKLAD #2 „AŤ SE SNAŽÍM SEBEVÍC, ÚSPĚCH SE STÁLE NEDOSTAVUJE“

„Když budu tvrdě pracovat, úspěch se dříve nebo později (každopádně nutně) dostaví.“ Toto předsevzetí mají hlavně muži, kteří často svoje pocity ignorují a občas i zesměšňují existenci čehokoliv, na co si nemůžou sáhnout anebo to věda nepotvrdila jako nezvratný fakt. Není se čemu divit, protože klasická výchova pocity potlačovala (jsi chlap, přece nebudeš brečet, apod.)

Možná se vám nedaří proto, že jste v dětství zažili situaci, kdy byli vaši rodiče úspěšní, což znamenalo, že jste se jako děti cítili sami a vytvořili si tak podvědomý vzorec úspěch = negativní pocity = neštěstí, který se vám nenápadně zaryl hluboko do podvědomí. Díky tomuto nevědomému strachu pak jakýkoliv úspěch můžete bojkotovat.

Je to u vás jinak? Tím líp. Každopádně se vsadím, že si vybavíte min. jednoho člověka, který má neskutečný talent, ale pořád dřepí na jednom místě a vy si říkáte, že kdyby „prodal“ to, co umí, byl by ve svém oboru skutečná hvězda. Možná by na vědomé úrovni chtěl, ale jeho podvědomí mu možná svazuje ruce.

 

MYŠLENKY A POCITY MUSÍ BÝT V HARMONII

(nápad, který se vytvoří na vědomé úrovni, musí být v souladu s existujícími myšlenkami/emocemi v podvědomí).

 

Z ČEHO SE SKLÁDÁ A JAK FUNGUJE NAŠE VĚDOMÍ?

Uvést příklady je fajn, ale je dobré si říct, jak to s tou naší myslí je, proč a jaký vliv na nás má.

 1. VĚDOMÍ 
 • Naše chování ovlivňuje jen z 10 %.
 • Patří sem vědomá mysl, která je zjevnou mentální energií (inteligence, komunikace, kreativita,..). a emoční energie (EQ, nadšení pro práci, loajalita, týmový duch, soutěživost, cílevědomost, oddanost apod.)
 • Protože se jedná o zjevnou energii, dá se změřit řadou testů (IQ, schopnost učit se, vůdcovský talent,…) a odhalit na pohovoru.
 1. PODVĚDOMÍ 
 • Skládá se z podvědomé mysli (=skrytá mentální energie, která je kombinací našich zažitých názorů, postojů, předsudků, zvyků,..) a také emocionální energie, která je převážně negativní (chamtivost, strach, potřeba kontroly a uznání,..)
 • Projevuje se prostřednictvím našeho chování a ovlivňuje nás z cca 60 %.
 • Je těžko odhalitelná a může být velmi odolná vůči jakékoliv změně. Navíc má obrovský potenciál zvýšit nebo snížit tok naší lidské energie.
 • Využívají ji právě marketéři, politici a manipulátoři, kteří vědí, že většina lidských rozhodnutí nevzniká na vědomé mysli, ale právě na této úrovni, tj. na základě emocí a podvědomí.
 1. NEVĚDOMÍ 
 • Také skrytá mentální a emoční energie (naše nejhlubší strachy, rány, nenávisti k sobě i jiným, vina, bolesti, hanba,…), která může napáchat spoustu škod, protože i když je skrytá, není spící.
 • Tvoří zbylých 30 %,  což je stále více, než má vědomá úroveň naší mysli.

 

P. S.  Tento článek je lehkým zjednodušením celého komplexního pohledu a jen nakousl velké téma. Mým cílem bylo nabídnout pochopení, proč i přes naši velkou snahu některé věci fungují jinak, než bychom si přáli.

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>