Stojíte na rozcestí, prohlížíte si inzeráty a přemýšlíte, která práce s vámi rezonuje? Díváte se, co který zaměstnavatel nabízí – benefity, počet dní dovolené navíc apod. Přemýšleli jste i nad tím, že stejná práce (např. asistentky, projektového manažera apod.) bude jiná ve velké a jiná v malé společnosti?
Někdo vám řekne, že by volil jednoznačně velkou firmu, jiný nedá dopustit na malou rodinnou firmu o 10 zaměstnancích. Každý člověk má jiné potřeby a jiné preference, proto je důležité uvědomit si, co vyhovuje právě nám a odpovědět si, co vám ta která společnost může nabídnout.
Ještě než si projdeme výhody a nevýhody obou typů firem, je potřeba si ujasnit, co myslím, když mluvím o velké firmě. Univerzální definice sice neexistuje, ale dle Evropské Unie (SME = Small and Middle Enterprices) mluvíme o velké firmě, pokud má více než 250 zaměstnanců.
Byť se za poslední roky neskutečně mnoho změnilo a výjimky potvrzují pravidlo, existují specifika, která jsou pro malé/velké firmy typické. Je to podobné, jako když pojedete na výlet sami se 2 dětmi anebo pojede na výlet celá škola s několika učiteli – každé si žádá své.
plochá organizační struktura
méně zaměstnanců
rozhodovací pravomoc je obvykle v rukou jednoho člověka
strmá/složitá organizační struktura
velký počet zaměstnanců
rozhodovací pravomoc je obvykle delegována na top management
Ani velká ani malá firma nejsou dokonalé. Někdy pomáhá najít středně velkou společnost, která je kompromisem – není tolik zkostnatělá a může nabídnout zaměstnancům zajímavé výhody.
Máte taky takové zkušenosti? Souhlasíte se mnou anebo máte jiný názor? Podělte se o svoje zkušenosti v diskusi nebo ve facebookové komunitě Dobrá práce bez frustrace. Těším se na vás,