JAK POZNAT PRÁCI SNŮ?

aneb co se nevešlo do článku Práce snů. Jak ji najít a získat? Začněte u dětí a zapracujte na zdravém sebevědomí pro portál PROZENY.CZ

Martino, jak vy osobně definujete práci snů? 

Práce snů je velmi individuální záležitost. Pro jednoho to může být vysoce postavená manažerská pozice s vlivem, pro jiného péče o zahrady nebo chov zvířat. Za mě o práci snů mluví známý citát: „Když si zvolíš práci, kterou miluješ, už nikdy nebudeš muset pracovat.  Tj. na každém z nás je sledovat, při kterých činnostech jsme ve flow a podle toho hledat profesi, kde právě tyto činnosti převažují.

Jde o pracovní podmínky, benefity, zaměstnavatele a kolegy nebo o práci, která člověka naplňuje, je v ní šťastný, využije svoje talenty apod.?

Je to mix. vnitřních i vnějších motivací. U každého z nás v jiném poměru, který se navíc v různých životních etapách mění. Všímám si, že s věkem si lidé více uvědomují důležitost vnitřní motivace a potřeby dělat to, co je naplňuje a baví. Když budu milovat zahradničení, sice večer nebudu cítit záda, ale dost možná se budu usmívat jako měsíček na hnoji. Někdo jiný může zažívat pocity radosti u vytvořené kontingenční tabulky nebo naprogramované aplikace. Tj. na jednu stranu vydávám energii, ale současně se mi vrací energie v jiné formě. Benefity a finance jsou pouhým vnějším motivátorem a prostředkem k tomu si koupit něco, co nám udělá radost a dodá energii, tj. není tam ta přímá vazba.

O své budoucnosti se rozhodujeme už výběrem střední, resp. vysoké školy, ale je dost možné, že ještě nemáme úplně jasnou představu o tom, co by nás bavilo, v čem jsme dobří…jak poznat, na co opravdu mám talent, v jaké práci naplním potenciál a v jaké práci budu spokojený svým osobnostním založením? 

Každá profese má určité specifické rysy, a protože jich je moc, je důležité si nejdřív výběr zúžit.

Pokud profese rozdělím svým charakterem do několika skupin, mnohem snáze uvidím, která oblast je mi blízká. Např. práce zaměřené primárně na komunikaci s lidmi (školení, zákaznický servis, obchod) nebo na technickou oblast (potřeba přijít na kloub, jak věci fungují, co s čím souvisí, sledovat, co se stane, když se jedna proměnná změní – technolog, specialista na bezpečnost, konstruktér), nebo kreativní oblast (schopnost navrhovat interiéry, aranžovat květiny, vyrábět nábytek), profese zaměřené na organizaci (pořádání eventů, projektový management) apod.

Vedle toho je třeba sami sebe sledovat, co nám jde tak nějak samo, bez velké námahy (analyzování, ruční práce, organizování, komunikace). Případně se ptát i našich blízkých, na co jsme v jejich očích šikovní. Podle toho se pak podívat na jednotlivé skupiny, porovnat, kde je průnik a na profese v dané oblasti se detailněji zaměřit. Důležité je připomenout, že ani pod stejným názvem pozice nenajdete v každé firmě naprosto totéž.

Jak poznám, že jsem stále ještě práci snů nenašla, že ta moje současná není „to pravé“?

Důležité je uvědomění, že téměř každá práce má svoje plusy a mínusy. Troufám si říct, že málokdy je něco naprosto dokonalé na 100 %, tj. honit se za dokonalostí je marnost. Je to jako s partnerem…bylo by škoda promarnit svůj život proto, že hledáme stále dokonalost. Tady mi pomáhá upřímná odpověď na otázku položenou sobě samé… Jsem já dokonalá, abych mohla požadovat dokonalého partnera, dokonalou práci? Většina z nás má svoje nedostatky a stejně tak i práce a naši partneři. Podstatné je najít protějšek, se kterým k sobě co nejvíce zapadneme. 

Tj. sledujte, co vám práce dává a co vám bere. Pokud vám více bere, než dává, pak je čas přemýšlet nad tím, co konkrétně vám chybí a jestli to můžete změnit. Změnit jednak u sebe a také říct nadřízenému, co bych ke své práci potřebovala (větší zodpovědnost, jinou skladbu práce, přejít na jiný projekt v rámci firmy apod.). Možná budete překvapeni, že šéf takový návrh uvítá, emoce a vztahy se narovnají a v nové roli to bude opět pro obě strany win-win. A pokud narazíte, můžete jít s klidným svědomím o dům dál.

Jak postupovat, když chci práci snů najít? Jak začít, co promyslet, s kým se poradit, jaké testy podstoupit? 

Na toto jsem více méně už odpověděla u 3. otázky. Testy nemám ráda, když jsou využívané zbrkle bez kvalitní interpretace, protože u výběrových řízení může být mnohé vytrženo z kontextu a taky špatný manažer může zneužít odhalené slabiny člověka, aby ho později dostal tam, kam potřebuje.

Pokud jsme na začátku své kariéry, má smysl si nějaké testy vyzkoušet a u jejich výsledků se zamyslet, jestli cítím úlevu nebo mi tam něco nesedí. A i to prozkoumat.

Dobré je také se podívat, co jednotlivé profese obnáší. Nestačí si říct, chci být v marketingu/v IT/v HR, protože v této branži jsou profese naprosto odlišné (naprostí kreativci, lidé s výborným organizačním talentem, analytici apod.) Tj. je podstatné se zaměřit na to, co umím a pak se podívat, ve kterých profesích to můžu vykonávat (analytik v bance, analytik v marketingu, analytik ve výrobě….).

#prace #pracesnu #kariera #profese #volba #rozhodnuti #martinakolackova #personalista #hr

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>