Ne, nebylo to na školení ani na žádné přednášce. Bylo to v zahradě, potažmo v přírodě. Když ji totiž dokážeme vnímat, můžete naučit víc než na kdejakém eventu, kde ti stejní lidé neustále omílají tytéž informace stále dokola.
Že nás zahrada nemá co učit o personalistice?! Ha, velký omyl!
Kdo zná principy přírody, zná hlavní princip spokojených zaměstnanců.
Nevěříte? Tak čtěte dál.
☘ Představme si, že zahrada je firma.
☘ Zahrada má jednotlivé části (podobná půda, ale někde se drží voda, je stín od stromů, jinde výheň, větší vítr, více/méně plevele apod.)
Stejně tak firma má jednotlivá oddělení s různými podmínkami k práci, rozvoji, s jinou atmosférou, jinými lidmi apod.
☘ Jednotlivé rostliny v zahradě jsou obdobou lidí ve firmě.
Některým se v dané zahradě daří dobře, jiné moc neprosperují. A někdy si lámeme hlavu, čím to je!
CO S TÍM
– když rostliny neprosperují a zahrada nevypadá tak, jak si přejeme?
– když lidé ve firmě neprosperují a firma nefunguje tak, jak si přejeme?
🌷 Některé rostliny můžeme lépe hnojit, lépe zalévat, lépe o ně pečovat, pokud víme, co potřebují.
Stejně můžeme lépe pečovat o své lidi – vědět, co je trápí, co by jim pomohlo, aby jejich plody byly nejvyšší kvality.
Tady pozor – pokud má rostlina zvadlé listy, nemusí to znamenat, že nemá vodu, může být naopak přemokřená! Tj. nedávejte lidem to, co si myslíte, že potřebují, ale ptejte se jich. Znáte to pořekadlo: „Myslet znamená h_vno vědět.“
🌷 Některé rostliny můžeme přesadit do jiného koutu. A podobně převést některé zaměstnance na jiné oddělení, kde se možnosti a potřeby více potkají
🌷 S některými rostlinami se musíme rozloučit, protože jsou příliš plevelné nebo rozpínavé a zahlušují ty užitečné (manipulátoři, toxičtí lidé ve firmě ničí tahouny).
🌷 Musíme si uvědomit, že když rostlinu drancujeme, žádné další plody už možná nebudou. A vypěstovat takový nový stromek, který bude dobře plodit, není ani levná ani efektivní záležitost. A hlavně, nedokážeme odhadnout, jestli investice do nového stromku přinese opravdu sladké a kvalitní ovoce nebo sem tam něco.
Když zničíme tahouna a zkušeného člověka ve firmě přetěžováním, těžko a draze budeme hledat náhradu. Nový nábor i zaučení není levná sranda. A ani nevíme, jestli nový člověk takovou adekvátní náhradou bude.
🌷 Někdy stačí mít nekompetentního zahradníka i na krátký čas, aby zahradu zničil. Stejně jako nekompetentní manažer.
🌷 Rostliny potřebují odpočívat a regenerovat, stejně tak by tuto možnost měli mít i lidi a ne být stále tlačeni ke kontinuálnímu zvyšování výkonu.
A dalo by se pokračovat dál… věřím, že mě doplníte.
Já už jen dodám připomenutí: „Žádný strom neroste do nebe!“
Tak krásný víkend, třeba v zahradě 🙂
P.S. reakce na diskusi pod postem
Cílem bylo říct, že
– Když vybíráme vhodné rostliny pro určitý účel
– Když zasadíme rostliny na místo, které je jim přirozené a prospívá jim, budou poměrně bez zásahu prosperovat a spokojené budou obě strany.
– Když dáme nevhodné rostliny na nevhodné místo, ani sebelepší péčí se nám nemusí podařit, aby rostliny a potažmo firma prosperovali (stínomilné rostliny na výhni prostě můžu zalévat, ale slunce je spálí).
– Personalistiku tu beru jako komplexní práci s lidmi. Jak je vybírat, že i oni mají potřeby a my nějaké podmínky. Pokud obě strany toto autenticky komunikují, pak to může vytvořit skvěle funkční celek.
– Firma je uměle vytvořený celek, který často nezajímáme jako celek. zajímá ji některá naše vlastnost, schopnost. U některé bylinky ji zajímá květ a zbytek ne. Proto v CV budu mluvit o květu a nerozepisovat se o kořenech (o rodině a počtu dětí… to je nezajímá).