Nakreslete libovolný listnatý strom a uvidíte, co na Vás prozradí

„Nakreslete libovolný listnatý strom.“ Přesně takto zní zadání jednoho psychologického testu (projektové techniky), který využívají také personalisté v průběhu výběrového řízení. Úplně slyším, jak vám běží hlavou myšlenky:

  • Co je to za nesmysl?
  • Jak z nějakého stromu může někdo něco vyčíst?
  • Vůbec neumím kreslit a navíc se hlásím na technickou pozici, kde s kreslením nemám nic do činění!

Nebojte se, nikdo nebude hodnotit Váš výtvarný talent.

Co Vás jistě překvapí je, kolik jeden takový „neškodný“ strom o vás může vypovědět. Ještě než vám o testu prozradím víc, udělejte si chviličku a nakreslete si sami na čistý bílý papír o velikosti A4 „libovolný listnatý (nejehličnatý) strom“.  Máte hotovo? Super. Tak si obrázek otočte tak, abyste na něj neviděli a udělejte tento úkol znovu. Proč? Stejně jako já se přesvědčíte, že i kdybyste kreslili strom kdykoliv jindy (v určitém časovém úseku) a nebyl úplně stejný, základní rysy budou téměř vždycky shodné.

BAUM TEST

Neboli Baumův test (vychází z německého překladu der Baum = strom) vznikl jako doplňkový test ke grafologickému rozboru písma.  Autorem je německý psycholog Karl Koch. Při rozboru se může jít do velikých detailů, ale většinou si každý personalista hodnotí určitou část, která je pro něj důležitá (kterou cíleně sleduje).

Možná nejdůležitější moment je, jak se uchazeč o práci/člověk který dostane takové zadání, k neznámému úkolu postaví.  Nakreslí skutečně listnatý strom nebo udělá strom jehličnatý, nakreslí více stromů? Pokud ano, znamená to, že bojkotuje zadané úkoly a je tu riziko, že si bude i v práci dělat to, co bude chtít.

PROČ TAKOVÝ TEST PERSONALISTÉ VYUŽÍVAJÍ?

Protože žádný strom není nakreslený dobře a žádný špatně a navíc, je hotovo během několika málo minut. Je to úkol, který těžko obejdete naučenými frázemi a rádoby „správnými odpověďmi“. Jeho cílem je DOKRESLIT vaši charakteristiku a potvrdit, jaký dojem z vás personalista získal při pohovoru. Jednotný dojem (z životopisu, motivačního dopisu i pohovoru) je totiž velmi důležitý.

Může se stát, že strom nekoresponduje s tím, jak se prezentujete, a dovede personalistu k dalším doplňujícím otázkám.  Tím chci říct, že jakýkoliv psychotest není sám o sobě rozhodující o tom, jestli vás někdo na nějaké místo přijme, ale většinou podpoří subjektivní dojem personalisty, který získal z vaší sebe-prezentace a z toho, jak věrohodně dokážete obhájit svoje zkušenosti, znalosti apod.

CO MŮŽETE Z TESTU VYČÍST

1. Velikost stromu. Porovnává se velikost stromu v poměru k velikosti papíru. Můžeme tím zjistit, jestli jste spíše introvert (hodíte se na pozice analytiků, účetních apod.) nebo extrovert. V případě, že se strom nevejde na plochu papíru celý, může to značit, že autor stromu může mít sklony být dominantní nebo agresivní.

2. Roční období, ve kterém se strom nachází, má návaznost na temperament a emoční ladění. Některé stromy charakterizují optimistické postoje a chuť ke změnám a typově jiné stromy nejistotu nebo pesimismus. Posuzuje se taky i to, jestli má strom nějaké plody.

3. Kořeny symbolizují naši „zakořeněnost“, tj. rodinu a určitý symbol jistoty nebo zázemí. Někdy může představovat i skrytou (nevědomou) část naší osobnosti. Nejsou-li na obrázku, nic se z toho nevyvozuje.  Jejich význam se posuzuje ve spojitosti s dalšími části stromu.

4. Tloušťka kmene odráží sílu ega, vitalitu, stabilitu. Tj. dá se vyčíst, kdo se zajímá spíše o fyzické záležitosti a moc nepřemýšlí, je nevyzrálý.  Kmen přiměřený koruně značí ty, kteří jsou si vědomi svého intelektu.  Určitý typ kmene znázorňuje nadměrnou snahu někomu něco dokázat, o něco příliš usilovat. Pokud se strom naklání na nějakou stranu, může to opět upozorňovat spíše na extrovertní nebo introvertní povahu.

Jakékoliv nerovnosti na kmeni (zbytky useknutých větví nebo suky) mohou znamenat následky nějakých prožitých traumat, zranění, nemocí apod.

5. Koruna stromu charakterizuje naši osobnost, estetičnost, seberealizaci, naše vztahy s okolím. Důležité je, jak koruna působí na první dojem.

Koruna z větví, která je otevřená nebo uzavřená může znamenat určitou přetvářku a extroverzi (v extrému člověk nezná svoje hranice) nebo může značit určitou bariéru směrem k okolí a určitou formálnost.  Okrasná koruna s květy nebo plody inklinuje k sentimentalitě a upovídanosti.

Baum test

Ten, kdo dělá hluboký rozbor, sleduje další detaily. Například jak vypadají kořeny, jaké jsou nakreslené čáry (tlusté, tenké, jemné, vyryté, …), tvar, tloušťku a křížení větví, šířku paty kmene, prostředí, do kterého je strom zasazený a další. Tak či tak, je třeba se na strom dívat jako na komplexní obrázek, tj. analyzovat jako celek a současně chápat jednotlivé návaznosti.

Ano, možná se zdá, že test lze jednoduše oblafnout. Ale pokud váš strom nebude korespondovat s tím, jak vás personalista vidí, může vám to více uškodit než pomoci.

Slyšela jsem taky názory, že díky testu někdo nezískal pracovní nabídku. Věřte mi, že pokud Vám něco takového personalista řekne, pak jenom proto, abyste neměli možnost se bránit konkrétními argumenty. Je to jenom jeden z dalších mýtů, se kterými se při hledání práce můžete setkat. Ve skutečnosti je mnohem důležitější než výsledek psychotestu dobře napsaný životopis, hodnotný motivační dopis a autentické vystupování při pohovoru. Vím, o čem mluvím 🙂

podpis.2 small

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>