Rozjasněte svoji tvář a zvyšte tak svoje šance u pohovoru

První dojem je první dojem. Obzvlášť na pohovoru. Nejde jen o čistě o krásu, ale také o rysy, které vypovídají o tom, jak se delší dobu cítíte.  Zuzka Ondrisová mě nedávno požádala o rozhovor a já souhlasila s podmínkou, že vám prozradí nějaké tipy/cviky, jak zlepšit rysy vaší tváře.

V následujících odstavcích se dočtete nejenom zajímavé tipy, ale také něco o nás a o naší práci.

OSUD TOMU CHTĚL

Se Zuzkou Ondrisovou se známe už několik měsíců. Dal nás dohromady osud. Zuzka pracovala na svém e-booku a já jsem jí napsala na FB, že se něj moc těším a dokonce už některé zveřejněné cviky trénuji v autě na cestě z a do školky. Když mě pak Zuzka požádala o jeho recenzi, byl už jenom krůček k realizaci obalu na tuto knihu, protože design je můj koníček.

Znáte to, občas prostě potkáme spřízněnou duši. A podobně to bylo se Zuzkou. Dnes už jsme přítelkyně, které si radí a pomáhají. Spojuje nás chuť dělat práci, která nám dává smysl a baví nás. Všechno, co děláme, děláme od srdce a tak s důrazem na codsc_3291 nejlepší kvalitu – jinak by nás to ani nebavilo. Nedávno jsme se opět bavily o naší práci a uvědomily si, že naše profese mají přece jenom ledasco společného. V tomto našem přátelském rozhovoru si můžete přečíst, co to je.  Ale ještě před tím bych Vám ráda Zuzku představila.

Zuzana Ondrisová je lektorkou obličejové jógy. Před pár lety ji nadchla metoda přirozeného omlazení tváře. O jejich účincích se přesvědčila sama na sobě. Na základě zkušeností a poznatků vytvořila vlastní metodu cvičení – obličejovou jógu, která jejím klientům pomáhá zbavit se dvojité brady, otoků pod očima, hlubokých vrásek a dokonce dokáže vrátit cit do ochrnuté části tváře. Celý její příběh se můžete přečíst zde.

CO SPOJUJE PERSONALISTIKU S OBLIČEJOVOU JÓGOU?

No jasně ….. obě pracujeme s lidmi a všímáme si, jak vypadají.

Zuzana: Mojou profesionálnou deformáciou je, že si všímam stav svalov na tvári a pleť. Keď chodím po ulici, v obchode, všímam si najmä ženy a na pozadí mi beží „analýza“ tváre. V duchu si veľakrát hovorím, že je škoda, že žena síce vyzerá upravene a je pekne nalíčená, ale má ovisnuté horné viečka, kútiky úst, prípadne úplne spadnuté líca a vyzerá smutne, ba až nahnevane. Pritom sa tak ale vôbec nemusí cítiť. Stačilo by pätnásť minút cvičenia denne a mohlo by to vyzerať inak.

Zuzana: „Stačí 15 minut denně a za pár týdnů uvidíte, jak se s Vaším obličejem dějí zázraky“

Mati, Ty vo svojej pozícii personalistu najskôr  vnímaš človeka cez jeho životopis, prípadne fotografiu. Čo si na nich všimneš ako prvé, keď ich stretneš na osobnom pohovore?

Martina: První, čeho si všimnu, je celkovým dojmem a zejména jestli je daný člověk upravený. Ne každému dala Matka Příroda do vínku krásu (vím o čem mluvím :-).  Každý máme něčeho víc a něčeho míň, ale to není důvod k výmluvám, ale naopak hledání cest jak pracovat s tím, co máme. Pro mě to třeba znamená, že ….

…i když někdo není krásný, neznamená to, že nemůže být upravený. I když někdo není talentovaný, neznamená to, že nemůže být úspěšný apod.

Uvedu jeden z příkladů, který mě napadá v souvislosti s prvním dojmem. Když mám zájemkyni o práci, která má rozházený životopis, přijde na pohovor neupravená, ledabyle nalíčená, tak mě už jen těžce přesvědčí, že je zaměřená na detaily.

Zuzana:  S tým absolútne súhlasím a čo tvrdenie, že tvár robí prvý dojem?

Martina  Určitě je to jeden z dalších důležitých střípků, který vytváří můj názor na daného člověka. Prostě další dílek puzzle.  Já intuitivně vnímám, jestli člověk vyzařuje pohodu, nebo je v křeči – to vše se dá vyčíst i z tváře.

Samozřejmě nic není černobílé, proto se může stát, že  někdy jednotlivé střípky zapadají do sebe a jindy nesourodé části vyvolávají konkrétní otázky. Každý z nás čas od času prožíváme těžká období, která můžou na určitou dobu ovlivnit (nejen) výraz naší tváře a to jsem si uvědomila hlavně díky tobě, Zuzi. Mám tím na mysli příklad, který tebe přivedl k obličejové józe. Prozradíš, jak to bylo?

Zuzana:  Máš pravdu. U mňa to bol moment, ktorý ma “nakopol” na mojej tvári zapracovať.

Cítila som sa veľmi dobre, spokojne, šťastne, napriek tomu moja tvár vyzerala smutne a ustarostene.

Dostala som spätnú väzbu, ktorá ma veľmi prekvapila a v podstate aj naštvala 🙁 a tak som sa rozhodla zmeniť to. Dnes sa ma moje deti pýtajú, že prečo sa usmievam, ja si toho nie som vedomá, ale asi mi to ide akosi samo od seba.promeny-v-zeny-7

Odporúčam jeden krátky prieskum: spýtajte sa svojho okolia, ako na nich pôsobíte. Porovnajte si to s tým, ako vnímate seba.  Možno budete sami prekvapení ako vás vníma okolie a ako sa cítite vy sami.

Martina: Výsledky nejen tvoje, ale i tvých zákaznic mě motivovaly cvičit obličejovou jógu taky a musím přiznat, že i když občas cvičení flákám, tak vnímám ten rozdíl. Jsem důkazem, že i když jsem nedostala do vínku krásnou tvář, mám možnost ji (v rámci daných možností) sama vylepšit a to je super, protože mám ráda, když můžu ovlivnit to, jak žiju.

Zuzana: Tak to mám veľkú radosť, ja sa vždy teším, ak sa ženy rozhodnú urobiť niečo pre seba a prirodzeným spôsobom. Mati, ktoré veci z tvojho pohľadu môže človek pri pohovore ovplyvniť?

Ten, kdo je pozvaný k pohovoru, obvykle splňuje nezbytné předpoklady na určité pracovní místo.  Osobní schůzka/pohovor by měla jít více do hloubky a současně se zaměřit na to, co není z životopisu jasné nebo co v personalistovi vyvolává nějaké otázky, pochybnosti atp. Někdy se může stát, že z životopisu vypadáte jako skvělý manažer, ale zradí vás právě odfláknutý vzhled, řeč těla (těkání očima, podání ruky v podobě leklé ryby,..), zlostný nebo arogantní výraz v obličeji. Neméně důležitá je také příprava na konkrétní pohovor. Měli byste vědět proč se na dané místo hlásíte; proč právě do této firmy; mít připravené otázky, které vás zajímají apod.  Ruku na srdce, i vy, jako zájemci o práci, dáváte na dojem, který na vás zaměstnavatel udělá a zajímá vás.

Jedna moje dobrá rada na závěr:

„Myslete na to, že pohovor je vlastně setkání 2 obchodníků – vy prodáváte sebe a nakupujete pracovní místo. Zaměstnavatel nakupuje zaměstnance a nabízí pracovní místo. Snažte se proto udělat (nejen) dobrý první dojem!„

Zuzi, dobře si vybavuji, jak jsi mi během chvilky potvrdila, na čem konkrétně bych měla v obličeji zapracovat. Máš už takovou tu „pracovní deviaci“, kdy scanuješ obličeje a hned se ti honí hlavou, kde je co potřeba vylepšit? 

Zuzana: Určite áno, v momente ako ľudia prichádzajú na kurz všímam si samozrejme ich tvár a hneď ma napadajú cviky. Ale nielen to, všímam si aj to ako sa správajú, ako na mňa pôsobia, vnímam ich energiu. Snažím sa odhadnúť akí asi sú, či skôr extroverti alebo introverti. Podľa toho potom s celou skupinkou pracujem. Je to trošku o psychológii. Vždy sa snažím na kurze navodiť príjemnú atmosféru a je veľmi dôležité, aby sa ženy cítili dobre, uvoľnili sa, s chuti sa zasmiali ak to tak cítia. Kurz potom oveľa lepšie prebieha a myslím, že obe strany odchádzajú domov nielen s novými poznatkami ale aj s dobitými baterkami.

Martina: Když cvičím obličejovou jógu v autě, občas si říkám, co si asi myslí protijedoucí řidiči (samozřejmě tajně doufám, že nic nevidí). Napadlo mě, že některé cviky by se v práci mohly použít i jako znamení, že je potřeba uvolnit atmosféru, že je toho moc.  Vybereš nějaké cviky,které by to zvládly a současně pomohly unavenému tělu a pleti? Takové 2v1 🙂

Samozrejme, veľmi rada. Ľudia často sedia niekoľko hodín za počítačom a najviac trpí krčná chrbtica alebo oči. Tu je zopár tipov:

  1. Posaďte sa vzpriamene, zafixujte ramená, otočte hlavu na jednu stranu, tak ako keby ste sa chceli pozrieť za chrbát. V maximálnomnapätí vydržte 7 sekúnd. Potom otočte hlavu na druhú stranu a zotrvajte opäť 7 sekúnd. Zopakujte aspoň 5 krát na každú stranu
  2. Pošúchajte si ruky, zavrite oči a ruky na oči položte. Zopakujte 3x
  3. Hlavu držte rovno, pozrite sa doprava a potom doľava, zopakujte 5 x, potom očami opisujte krúžky najskôr doprava 5x a potom doľava 5x. Pracujete na spevňovaní vnútorného svalstva oka.
  4. Doširoka sa usmejte a v úsmeve zotrvajte 7 sekúnd, uvoľnite a zopakujte 5x.
  5. Zošpúľte pery a silno cmuknite 🙂

Martina: Super Zuzi, moc díky za mě i za všechny, kteří se pustí do  těchto skvělých cvičení.

A co říci na závěr? Obě věříme, že jsme Vás inspirovaly a motivovaly k tomu, abyste ODEMKLI SVŮJ POTENCIÁL (jak říká Jan Mühlfeit) tváře, ale i celkové osobnosti.

Srdečně vás zdraví Zuzana a Martina

 

Tagy:
Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>