BÝT VYSOCE CITLIVÝM ČLOVĚKEM NENÍ DIAGNÓZA

..a dnes už vím, že to NENÍ ani synonymum hanlivého označování: „Ty jsi velká citlivka. Moc si to bereš!“. Ani to není vnitřní nastavení vytvořené různými traumaty získanými v průběhu života.

Být vysoce citlivým člověkem je dar (a současně i prokletí), které je vrozené. Je to nastavení nervové soustavy, dané podobně jako vrozený temperament. Údajně je nás 15 – 20 % z celkové populace.

Vysoce citlivý člověk, jak to vidím já:

✳️ vnímá výrazně víc vjemů a dokáže tzv. číst mezi řádky, na druhou stranu je díky tomu mnohdy zahlcený podněty a informacemi, což může vést k tomu, že se nerad rychle rozhoduje (tam, kde nemá dostatek jednoznačných informací, nebo každé řešení má výrazné plusy i mínusy a je potřeba si lépe definovat, co je cílem)

✳️ je velmi empatický a dokáže se vžít do druhého (a tím i lépe pochopit jejich negativní i pozitivní jednání…. a někdy je až zbytečně omlouvat),

✳️ má potřebu jít v tématech do hloubky a nebaví je povrchní tzv. small talks (kecání o ničem),

✳️ dokáže vnímat stejně dobře detail, jako i vidět věci z nadhledu. Přirozeně si skládá architekturu souvislostí a díky tomu využívá procesní a kritické myšlení,

✳️ hodně se ptá PROČ, JAK,… je zvídavý. Více naslouchá a méně mluví. Jakmile si téma v hlavě poskládá, dokáže velmi dobře argumentovat,

✳️ umí číst v lidech, citlivě vnímá manipulaci a lži,

✳️ snadněji nasává energie prostředí a lidí kolem sebe a může se stát, že upřednostňuje potřeby jiných před svými vlastními, proto se musí naučit nastavit své hranice,

✳️ potřebuje dělat práci, která jim osobně dává smysl

Prokletí je to proto, že vidí souvislosti a tak mnohem dříve i potenciální scénáře, kam se může situace vyvinout. Bohužel v okamžiku, kdy to ostatní vůbec nevidí a tak to mnohdy bagatelizují a hypersenzitivního člověka zesměšňují, nálepkují (někteří pak tajně píší omluvné zprávy, že jste měli tenkrát pravdu..).

Je to podobně, jako vidět, že má člověk rakovinu dříve, než to ví on sám, protože signály těla pro něj ještě nebyly dostatečné, aby se tím zabýval. Až zjistí, že je něco špatně, bude už na záchranu pozdě (metastáze v celém těle).

Pokoušíte se předcházet situacím v okamžiku, kdy je možná ještě čas je zachránit, otočit kormidlo. S věkem se smiřujete, že je to boj s větrnými mlýny. Pokud někdo nechce být zachráněn, nic nezmůžete…. i když vás pak mnohdy stáhne pod tu lavinu taky.

Časem přestanete překřikovat populisty, přestanete upozorňovat na různé aspekty a musíte se naučit smířit s rolí pozorovatele. Tratíte nejen vy, ale tratí celá společnost, protože řeší následky a nikoliv problém v okamžiku příčiny… (byť s některými populistickými tématy se zdá, že to tak úplně není….)

Přistoupili jsme na hru povrchník populistů zaměřených na krátkodobé cíle bez ohledu na to, co svým jednáním způsobí v budoucnu. Jak říkají věřící: „Bože, odpusť jim, neví, co činí.“.

#martinakolackova#hypersenzitivita#citlivost#charakter#smalltalk#intuice#6smysl

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>