BESTSELLER – JAK SE RYCHLE ZBAVIT TAHOUNA VE FIRMĚ?

– Za dobrou práci mu dejte další práci (přece to nedáte Frantovi nebo Aničce, kteří jsou nespolehliví).

– Bude-li si stěžovat, řekněte mu, že to MUSÍ VYDRŽET!

– Pokud by chtěl posilu, hrejte divadlo, že se moc snažíte někoho najít, ale že to nejde tak rychle (každý měsíc, který odpracuje, je dobrý měsíc).

– Zkuste mu vsugerovat, že se mu to přetížení jen zdá. Že v jiných zemích musí plnit stejné KPI´s a jde to jako po másle. Hlavně zajistěte, aby se ti lidé nespojili a neřekli si to navzájem, protože v jiných zemích jim říkají totéž o té vaší zemi 🙂

– Ukažte nastavené KPI´s, které jste do té doby raději tajili. Když dostanete kritickou otázku, jak někdo takové nesmyslné KPI´s mohl vůbec nastavit, vymýšlejte si pohádky, do kterých se sami zapletete.

– Propagujte, jak dáváte příležitost vlastním lidem růst. Jen zbytečně neříkejte, že i kdyby to byla výrazně náročnější a kritičtější pozice, že mu nedáte takové peníze, jako by dostal externí člověk. Přece nemůžete dopustit, aby mu mzda skokově vyrostla. Skokově lze navýšit pouze povinnosti, mzdu ne!

– Když už tahounovi rupnou nervy, začněte ho citově vydírat, že odchází v tu nejhorší dobu a nechává tam své kolegy a kolegyně ve štychu.

– Když to jinak nepůjde, přidejte mu na mzdě zlomek toho, co mu přišlo adekvátní a argumentujte, že jste tam nechali cíleně finanční prostor pro růst (a modlete se, aby už zapomněl, že za posledních 10 let dělá práci za 3 lidi co odešli, ale plat mu narostl max. o roční valorizaci, která nepokryje ani inflaci). A tvařte se u toho, jako byste to dávali ze své vlastní kapsy.

A nakonec se urazte, že udělal to, k čemu jste ho nakonec dotlačili. ODEŠEL a vy teď za něj musíte najít min. 2 lidi, kteří se v tom budou topit, protože je nemá kdo zaučit. Za náklady, které jsou násobně více, než kdybyste slušně zaplatili tahouna nebo mu našli juniorního pomocníka.

Podobnost s Vašimi zkušenostmi z praxe bude čistě náhodná.

#martinakolackova #tahouni #odchod #firemnikultura

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>