TAHOUN SNESE HODNĚ, ALE V URČITÝ OKAMŽIK SE TO ZLOMÍ

a není cesty zpět. Odejde i kdyby to pro něj bylo krátkodobě nevýhodné.

Není to člověk, který vás bude vydírat výpovědí, abyste mu přidali. Nebude se doprošovat a obhajovat se.

Bude měsíce i roky upozorňovat na nefunkční věci, přinášet možná řešení, hledat smysluplné věci.

Bude trpělivě vysvětlovat, proč nemůže některé úkoly dokončit a včas na to upozorní, aby předešel problémům.

Vezme na sebe řadu úkolů jiných, aby mohl ty svoje dokončit včas a v potřebné kvalitě.

Zvládne se zorientovat v chaosu a dát mu určitý řád.

Snese určitý čas, že dostane výtku za jeden nesplněný úkol z padesáti zadaných a perfektně odvedených. Jasně, jeho problém, že mají ostatní pocit, že ono se to udělalo samo a určitě to nebylo nic těžkého.

Zvykne si, že má nulovou podporu, i když ji nutně potřebuje.

Ale pak se to zlomí. V okamžiku, kdy už pro něj není cesty zpět. Odejde, tečka.

Ptáte se, jak poznáte, že tahoun se přibližuje tomuto bodu zvratu? Stáhne se, přestane argumentovat a plýtvat energií. Udělá přesně to, co chcete – má to být žlutý hrnec na hlavě? OK, máte ho mít…..

Tahoun nemá potřebu mít poslední slovo. Nemá chuť a později ani sílu dělat něco, co mu nedává smysl a nikam to nevede. Nemá chuť sebe nebo svoji práci neustále dokola obhajovat. Raději to trápení ukončí a půjde tam, kde si jeho práce budou vážit a kde jeho práce bude vidět.

P.S. Pro mě není tahoun hyperaktivní turbo myš, která se snaží strhat KPI´s za každou cenu. Ale vyzrálý člověk s vnitřní motivací, který pracuje pro firmu, jako by byla jeho. S pohledem řádného hospodáře, který je zaměřený prakticky, upozorňuje na reálná rizika, zbytečné slabiny, chce diskutovat, hledat řešení. Nikoliv nasytit své ego, mít poslední slovo a dokazovat si tím svoji důležitost. A aby se takových lidí (srdcařů) ve firmě zbavili, začnou je nálepkovat troublemakeři. A to i přesto, že si tím možná zrovna podřezali další větev, na které stojí…protože prý každý dobře placený den ve firmě je dobrý den. Pro nefachčenka asi určitě….

P.S. pozor na FAKE TAHOUNY (moje pojmenování, které mě teď napadlo)

Za mě je FAKE tahoun je určitý ambassador, který lije lidem do hlavy, že když nemůžou, musí přidat, že dělat 30 % navíc práce zdarma je v pořádku, že za dveřmi jsou ti, kteří dělají vaši práci lépe, tak pozor na to, co říkáte apod. Někdy naivní snílek, který věří, že změní svět, ale jeho představy jsou nereálné…ale někomu se právě toto hodí.

FAKE tahoun je ten, který žije v extrému a někomu se to hodí, proto ho začnou podporovat a nezdravý extrém tím natáhnou do celé firmy. Taková indoktrinace různých bizardních myšlenek a standardů, u kterých si nejdřív lidi klepou na čelo, ale postupně to může být nedotknutelným standardem…. Tento člověk si pak o sobě myslí, že je úžasný a přitom jen hraje roli užitečného blbce.

VOLNÉ POKRAČOVÁNÍ… TAHOUNI & MANAŽEŘI

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>