Nebyli jste úspěšní? Poděkujte za to!

Asi si teď říkáte, že jsem se úplně zbláznila. Věřím, že až si přečtete následující článek, myslet si to už nebudete.

Tak vy už jste se těšili na nové místo, představovali si, jaké to bude, jaká ranní cesta vás čeká, kde si koupíte snídani…a ono to nevyšlo.  Prý jste skončili druzí nebo třetí, protože ten kandidát před vámi byl o chlup lepší. Je to podobný pocit, jako když jste byli malí, už to vypadalo, že budete první v cíli a ve finálové rovince vás někdo předběhl.  Jenže u pohovoru už neplatí, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

Vaše ego vás možná nutí k tomu, otočit se proti firmě zády a říct si: „Dobře vám tak, nevíte, o co přicházíte.“ Všichni víme, že ego je potvora a občas nám našeptává pěkné nesmysly.

VŠECHNO ZLÉ JE PRO NĚCO DOBRÉ

Platí to i v tomto případě, byť to nechceme vidět. Napíšu vám min. 3 pozitivní přínosy účasti na pohovoru, i když jsme práci nezískali:

  1. Každý pohovor nás nutí, zamýšlet se nad svými zkušenostmi; zjišťujeme, co personalisty zajímá; jak se dané profese v které firmě vykonávají; jak na vás působí pracovní prostředí apod. Získáváme přehled a tříbíme si informace, můžeme srovnávat a vyhodnocovat.
  2. Pokud se dostanete do 2. kola, znamená to, že máte kvalifikační předpoklady pro danou práci a to je pochvala. Není proto vůbec žádný důvod pochybovat o sobě, o svých kvalitách. O skutečném vítězi nakonec nerozhodují jenom profesní znalosti, vzdělání apod., ale taky určitá chemie mezi ním a budoucím šéfem. To, jestli je jeho osobnost „akorátní“ pro tým, jehož členem se stane.  Pokud by si osobnostně nesedli, obě strany by byly nešťastné.
  3. Někdy je dobře, že jsme nějakou práci nezískali, ale to pochopíme třeba s odstupem několika měsíců i let. Jenom my to v daný okamžik nevidíme a vidět ani nechceme.  Jsme zklamaní a emoce nás zaslepují.  Osud pro nás měl něco jiného a toto pracovní místo by pro nás byla třeba jenom slepá cesta.  Možná díky tomu zjistíme, že chceme dělat něco jiného;  něco, co nás vnitřně více naplňuje.

Ani teď vám není lépe? Pořád intenzivně cítíte, že jste přišli o svoji životní šanci, protože se vám líbí, jaké má právě tato firma produkty nebo služby, svoje vize, pracovní prostředí a atmosféru, otevřené a vstřícné jednání anebo váš potencionální nadřízený vám byl sympatický?

Dám vám dobrou radu, jak můžete celou situaci třeba ještě zvrátit…

PODĚKUJTE PÍSEMNĚ ZA POHOVOR

Ano, slyšíte dobře. Napište personalistovi i manažerovi, se kterým jste jednali (pokud na něj máte kontakt) krátký e-mail. Uveďte v něm, že byste chtěli poděkovat za velmi příjemné setkání. Že vás mrzí, že jste místo nezískali, protože jste o tuto práci velmi stáli. Přesto respektujete výsledek výběrového řízení. Uveďte také, že pokud by pro vás v budoucnu měli nějaké jiné pracovní uplatnění, budete velmi rád/a, když vás opět osloví.

Říkáte si k čemu takový e-mail? Např. k tomu, že

  • pokud se ve zkušební době nový pracovník neosvědčí, je pravděpodobné, že se personalista osloví přímo vás a nové výběrové řízení se otevírat nebude,
  • obrazně řečeno „vystoupíte z řady“; mnohem více si vás manažer i personalista zapamatují, a pokud opravdu budou hledat někoho s vaším profesním potenciálem, mohou vám dát nabídku práce na místo, na které ještě ani nesepsali inzerát.

Moc bych vám přála, abyste ve výběrovém řízení, na kterém vám velmi záleží, skončili jako vítězové s pracovní smlouvou v ruce. Pokud se tak nestane, dejte na moji radu, napište do firmy e-mail a podělte se s námi, jaký to mělo efekt.

Krásný den,

podpis.2 small

P.S. Děkovný email je možné poslat i po prvním kole výběrového řízení. Dáváte tím najevo, že vám na  této pozici opravdu záleží a není to jenom jedna z mnoha, o kterou se ucházíte.

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>