Výmluvy neberu – nabízím 3 osvědčené kroky jak si přitáhnout lepší práci

Už jste na sebe dostatečně naštvaní, abyste se dokopali k reálné změně? Kalendář nám ukazuje únor, od novoročního přání už uteklo pár dní a vy stále chodíte do práce, která vás ničí. Vás možná žere, že jste neudělali ani malý krok ke splnění jednoho z nejčastějších přání.  Mít práci, která vás naplňuje, je pro vás smysluplná a samozřejmě, která vás uživí a vy nebudete muset počítat každou korunu.

Není času nazbyt (všichni víme, že čas je to nejcennější, co na tomto světě máme). Prozradím vám proto několik tipů, jak přitáhnout svoji vysněnou práci co nejrychleji a nejefektivněji:

 1. POJMENUJTE SI, JAKOU PRÁCI SKUTEČNĚ CHCETE A CO ZAMĚSTNAVATELI MŮŽETE NABÍDNOU

Určitě víte, že pokud něco chceme, mnohem snáze se k tomu dopracujeme, pokud známe CÍL. Proto je důležité si pojmenovat a skutečně napsat:

 • jaký typ práce chceme dělat (všeobecná účetní, projektový manažer, CNC operátor,..),
 • v jakém oboru a firmě (menší výrobní společnost, japonská firma, strojírenská výroba,..),
 • vzdálenost od domu (do 30 minut s možností MHD, dobrá dostupnost autem,..)
 • a další pro nás důležité aspekty.

A protože každá mince má 2 strany, je důležité definovat (a opět napsat) i to, co za to můžete nabídnout

 • odborné 10 leté znalosti s mezinárodními účetními starostmi,
 • skvělé znalosti MS Excel,
 • manažerské schopnosti (ideálně leadership),
 • dobré vztahy s podřízenými,
 • pokročilou znalost AJ a další.

Máte-li obojí definované (jak by paní účetní řekla – stranu MÁ DÁTI i stranu DAL), pak

 1. mnohem lépe při procházení inzerátu „objevíte“ nabídku, která s vámi rezonuje,
 2. rozklíčujete, v jakých bodech se vaše nabídka a poptávka zaměstnavatele prolnuta,
 3. pokud si konkrétní „průniky“ napíšete, můžete je krásně využít při psaní motivačního dopisu.
 1. VYPRACUJTE SI ŽIVOTOPIS A MOTIVAČNÍ DOPIS, KTERÝ „PRODÁ“ VAŠI HODNOTU

Zdálo by se, že při nízké nezaměstnanosti ani nemusíte mít životopis proto, aby vás zaměstnavatelé přijali. Bohužel, situace nemusí být až tak růžová. Zaměstnavatelé mají sice otevřených několik tisíc pracovních nabídek, přesto si stále vybírají a vhodného pracovníka se jim nedaří najít.

Ne vždycky je to jenom jejich chyba. První výběr je prostřednictvím procházení životopisů, které často velmi nedostatečně popisují, co jejich majitel skutečně umí. Ať se nám to líbí anebo ne, životopis stále slouží jako vaše VIP vstupenka k pohovoru, kde můžete nechat svoji osobu zazářit.  Nepodceňujte proto jeho vypracování.

Motivační dopis je často něco navíc. Může to být zrnko na vahách, proč si řekne zaměstnavatel: „Hmm, podle životopisu ten člověk nic s obchodem společného nemá, ale to, jak se obchodem zabývá ve svém volném čase, to  mě fakt zajímá. To by mohl být ten správný člověk pro nás!“ Vytvořením motivačního dopisu jednoduše dáváte zaměstnavateli najevo, že

 • o práci u nich skutečně stojíte, protože jinak byste netrávili svůj čas jeho psaním,
 • profesi jste nevykonávali v zaměstnání, ale ve svém soukromém životě něco podobného děláte už několik let,
 • jedná se o práci, na kterou jste (na první pohled) překvalifikovaní (např. když mistr reaguje na práci svářeče), ale krásně vysvětlíte vaše důvody atd.

Ale to vždycky nestačí. I když pošlete životopis a motivační dopis, buďte aktivní a cca do týdne zavolejte zaměstnavateli a zeptejte se, jak to s výběrovým řízením vypadá:

 • dáte tím najevo, že máte o nabídku vážný zájem,
 • zjistíte, jaká je situace a
 • možná svojí komunikací zaujmete personalistu natolik, že Vám dá šanci, i když už si další kandidáty do výběrového řízení zvát nechtěli.
 1. VYSNĚNOU PRÁCI SI VIZUALIZUJTE

Přestože jsem pragmatik, stále více vnímám, jak je tento krok nezbytný. Co mám na mysli? Pokud vaše hlava nebude v souladu s vašimi cíli (platí to pro jakékoliv cíle), pak se z místa nehnete. Spousta lidí má strachy měnit současné zaměstnání, protože si říkají:

 • „Co když to jinde nebude lepší?“
 • „Co když to bude dokonce horší než tady?“
 • „Všude je něco, raději budu tady, protože už vím, co od koho můžu čekat – i kdyby to měla být šikana.“

Věřte mi, že sama na vlastní kůži vím, že takové myšlenky vás k vysněné práci nepřivedou. A to ani kdyby měly být na půli cesty a vyjadřovat to, co už v nové práci nechcete, např. “Přeji si, abych už nikdy v životě nezažila šikanu jako tady.“  Taková mantra je přímou cestou k tomu, aby přesně to, se vám zhmotnilo (protože Univerzum nezná zápor NE) –  tj. tím pádem si nevědomky přejeme, aby se šikana zopakovala i v novém zaměstnání.

Soustřeďte se proto na to,

 • Co byste v novém zaměstnání rádi měli k dispozici anebo využívali (pracovní prostředí, cestu do práce, super stravování nedaleko, možnost práce home-office apod.),
 • Představujte si jednotlivé detaily (jak vás šéf pochválí, s novou kolegyní občas zajdete na kafčo, jaké úkoly Vás budou čekat apod.), ať vše můžete procítit (sladit vibrace). A ten hezký pocit si připomínejte každý den. Kvantová fyzika se postará, aby se vám vaše vibrace zhmotnily (pokud k tomu splníte i předešlé 2 kroky).

Je možné, že se nalézáte na rozcestí a zvažujete, že zaměstnání vyměníte za podnikání. Pak tyto 3 kroky stačí jenom pozměnit:

 1. Pojmenujte si, CO SKUTEČNĚ CHCETE DĚLAT a co můžete potenciálním ZÁKAZNÍKŮM NABÍDNOUT.
 2. Pracujte na svém marketingu, SEBE-PREZENTACI, budujte si svůj OSOBNÍ BRAND.
 3. Svoji vysněnou práci si VIZUALIZUJTE.

Teď už je to na vás. Držím vám pěsti, a pokud byste potřebovali další podporu, přečtěte si další inspirativní články na mém blogu, případně přijďte sdílet vaše příběhy do FB skupiny DobráPráceBezFrustrace.

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>