JAK JE MOŽNÉ, ŽE VÁM VĚTŠINA FIREM NEODPOVÍ NA ZASLANÝ ŽIVOTOPIS?

Otázka, která se diskutuje, co já si pamatuju. A že už si pamatuju hodně. V profesi HR jsem už přes 15 let a vstoupila jsem do ní s naivní představou, že tu „kulturu můžu změnit“. Jenže časem jsem pochopila, že nemůžu pomáhat tam, kde o pomoc nestojí.
Jediné co můžu, jít vlastním příkladem. A i tady to bylo dost na hraně v době,
kdy jsem měla pár měsíců 40+ náborů současně….

Napíšu svoje postřehy, proč si myslím, že ta situace je stále tak špatná. Ve zkratce – je to buď nekompetentním HR, špatnými procesy nebo takto nastavenou kulturou firmy.

💎 Existuje stále dojem, že HR je jen o povídání u kafíčka… že to může dělat i cvičená opice. Může, ale pak nečekejte kdovíjaké výsledky.

💎 Recruiter je prostředník mezi hiring manažerem a kandidátem. Do procesu vstupuje i více lidí, od kterých čekáte na zpětnou vazbu. Někdy vám nekompetentní manažeři a kandidáti lžou, zdržují proces. Recruiter tak někdy raději předá hromadnou odpověď nebo někteří dělají mrtvého brouka a neodpoví vůbec (to není omluva, ale konstatování)

💎 Dobře odvedený náborový proces je časově a administrativně (byrokraticky) fakt občas náročný. Řeší se schválení na schválení, ale na podstatné věci (odpovědi kandidátům) časový prostor vymezený nemáte.

Argumentujete zaměstnavateli, že nestíháte lidem odpovídat a kazí to jméno firmy? Vašeho nadřízeného to nezajímá, protože toto nikde nereportuje a nábory stále nějak jedou. Dostáváte argumenty typu: VY PRACUJETE PRO BUSINESS, KTERÝ VÁS PLATÍ, NE PRO KANDIDÁTY!“ Co se negativně projeví v budoucnu, ať řeší ti, co přijdou po mě. My řešíme to, co je teď a za co máme bonusy. Nelíbí se vám to? Tak jděte jinam.

💎Často máte nulovou zastupitelnost. Během dovolené, nemoci atd. se můžete dostat do obrovského skluzu a ten doháníte klidně i měsíc. Ale to kandidát neví…. ani ho to nezajímá, proč by mělo.

💎 Když vystupujete anonymně, tak vám to může být jedno – lidi si to spojí s firmou, jméno náboráře zapomenou. I proto je tolik lidí v HR stále anonymních, bez uvedení přímého kontaktu a telefonu. Schovávají se za firmu (cíleně nebo pak i z rezignace). A když je to firmě jedno, tak jim může být taky – pokud nemají osobní integritu a vlastní zájem dělat svoji práci dobře.

Jak nebýt pasivní a mít jistotu, že moje CV nezapadlo? Zkusit zavolat, napsat zprávu na LI recruiterovi nebo přímo manažerovi oddělení, že máte zájem pracovat pro ně.

Nepodařilo se to ani tak? Pak to asi nemá být firma pro vás…

#martinakolackova #nabor #recruiteri #hr #odpovedi #neprofesionalita

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>