Všeho moc škodí – buďte houževnatí, ale nelpěte na výsledku!

Houževnatost i lpění na výsledku mohou mít obrovský vliv na naši (ne)úspěšnost při hledání práce, byť se to na první pohled nemusí zdát. Věřte mi, moc dobře vím, o čem mluvím.

BUĎTE HOUŽEVNATÍ

Houževnatost je krásně vidět u dětí, které se neustále učí něco nového. Představte si třeba dítě, které se učí jezdit na kole. Kolikrát z kola spadne, a přesto se neúnavně zvedá a zkouší to znovu a znovu, než se mu to povede. Chce jezdit na kole a prvními neúspěchy se nedá odradit. A pokud ano, obvykle ne na dlouho. U nás dospělých už se houževnatost tak často nevidí, ale jsem přesvědčená, že je to vlastnost, která se výraznou měrou podílí na dosažení úspěchu.

„Houževnatost je pozitivní lidská vlastnost, která vyjadřuje odolnost, neúnavnost a schopnost jedince vytrvat a dosáhnout vytyčeného cíle. Překonávat na cestě spoustu překážek, i když je to velmi náročné a někdy to může opravdu bolet. Je to schopnost opakovaně se zvednout a jít dál.“

Když si vytyčíme cíl, obvykle nás život zkouší, jestli to myslíme vážně. Máme pocit, že tolik překážek nemůžeme zvládnout.  Je jenom na nás, jestli si zvolíme jednodušší cestu a vzdáme se anebo překážky překonáme.  Je nutné dodat, že naše chování je podmíněno zvyky – jak to jednou vzdáme, je mnohem jednodušší to vzdát znovu. To platí i naopak – pokud jednou překonáme sami sebe, naše odhodlání a síla tím úměrně roste.

Colonel Harland SandersTypickým příkladem houževnatého člověka je například zakladatel dnešního rychlého občerstvení KFC – pan Colonel Harlan Sanders, který ve svých 66 letech ztratil práci.  Vytvořil úžasný recept na smažené kuře se svou kombinací koření. Jezdil po celé zemi a slyšel více než 1009 odmítnutí, než uslyšel jedno ANO, které z něj udělalo multimilionáře. Pokud by nebyl houževnatý, zapomněl by na svůj sen hned po prvních několika odmítnutí.

Chcete-li získat svoji vysněnou práci, buďte houževnatí tak, jako jsou děti anebo jako pan Colonel Harlan Sanders.  Nevzdávejte se, pokud se vám nedaří získat vaši práci hned.  S každým (neúspěšným) pohovorem se naučíte něco nového a je pouze otázkou času, než se vám tu správnou podaří získat.  Jen vytrvat, jít krok po kroku ke svému cíli a neutopit se v pocitu bezmoci. Pozor ale, abyste na svém cíli nelpěli.

NELPĚTE NA VÝSLEDKU

V dnešním světě nějak moc lpíme na věcech, na výsledcích, na cílech. Urputně se snažíme něčeho dosáhnout, a čím víc se na cíl upneme a děláme pro jeho dosažení nemožné, jako bychom měli svázané ruce a ne a ne se k cíli dostat.  Většinou to skončí tím, že vyplýtváme svoji energii, ale nikam se neposuneme.

Untitled design (1)Příkladů ze života je nespočet. Někdy urputně chceme zhubnout, cvičíme, stravujeme se zdravě a tělo nereaguje. Jsme totiž v křeči a chybí nám lehkost bytí. Jsme příliš urputní a upínáme se na výsledek.  Jakmile svoji pozornost zaměříme na něco jiného, najednou šup a 2 kg jsou dole.

A co třeba takové hledání životního partnera. Když se smíříme s tím, že nemít v danou chvíli partnera má i svá pozitiva, začneme se soustředit na sebe na své koníčky, přestaneme lpět na partnerství, obvykle nám do života někdo vkročí.

A do třetice – kolikrát jsme viděli nebo četli, že partneři několik let nemohli mít děti. Pak se smířili s tím, že jim není přáno, adoptovali si miminko a do roka čekali svoje vlastní? Jednoduše přestali lpět na výsledku.

Udělejme to stejné s hledáním práce. Přestaňme se obviňovat a říkat si, že tentokrát už to musí vyjít. Nalhávat si, že se změnou práce se změní celý váš život. Žijme teď a tady. Budeme-li mít velká očekávání, můžeme očekávat, že nám přinesou velká zklamání – „kdo nic neočekává, není zklamán“.

„Urputná touha a lpění na výsledku jsou brzdy našich záměrů. Pozor, není to o tom, že začnu nahlas říkat, že už o novou práci nestojím, pokud to uvnitř to cítím jinak. Naše energie/pocity musí být v souladu s tím, co říkáme.“

Jak se tedy zaměřit na novou práci a nebýt u toho urputný? Jak se máme uvolnit a být trpěliví, když tak moc potřebujeme novou práci?

  • Dívejte se na výchozí situaci, jako výzvu k tomu, změnit některé věci ve své životě.
  • Uvědomte si, jakou práci chcete a co umíte a můžete nabídnout.
  • Buďte připravení. Projděte si krok po kroku proces hledání práce (sepsání životopisu, motivačního dopisu, registrace na pracovních portálech  –  brzy vám nabídnu e-book Krok za krokem k vysněné práci). Díky tomu získáte vnitřní klid, protože jste pro svůj cíl udělali maximum.
  • Zkuste ten čas, kdy hledáte práci, využít třeba také na zlepšení nějaké znalosti, ke sebevzdělávání, přečtení knížky atd., na které jste neměli při předešlém zaměstnání čas.
  • Vizualizujte si novou práci. Představujte si, jak někde pracujete, jací kolegové tam jsou s vámi, jaké úkoly a projekty zpracováváte. Díky bude vaše přání v souladu s vašimi vibracemi, s vaším podvědomím.
  • Jděte na pohovor s pocitem, že pokud je to pro vás ta pravá práce, pak ji získáte. Pokud ji nezískáte, je to dobře, protože byste tam nebyli šťastní. Za pohovor poděkujte (na článek se můžete těšit) a poučte se z případných chyb.

Pořád úplně nevíte, jaký je rozdíl mezi houževnatostí a lpěním na výsledku? S troškou nadsázky je to, jako byste chtěli vylézt na Mount Everest. Musíte na expedici intenzivně trénovat, vše si důkladně připravit (být houževnatí). Současně musíte počítat i s variantou, že do cíle nedorazíte (špatné počasí, zdravotní problémy,..). Pokud byste lpěli na výsledku, tj. že se do cíle dostanete za každou cenu, mohlo by vás to stát i život.

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>