URPUTNÁ (BYŤ UPŘÍMNÁ) SNAHA OSLNIT NA POHOVORU..

k práci, o kterou hodně stojíme a máme pocit, že je to přesně to, na co jsme celý život čekali, nám může dost zavařit. (Byť někdy v tom textu inzerce čteme to, co tam vidět chceme a realita je jiná).

V těchto chvílích nás to naše LPĚNÍ ukázat se na pohovoru v nejlepším světle dokáže pěkně podrazit. Velká nervozita způsobí, že děláme hloupé chyby, koktáme, jsme nepřirození a v křeči a působíme buď jako Hujeři, nebo Tydýti, nebo jednoduše vyvoláme nedůvěru.

Krásně to jde vidět na různých soutěžích, kterých byla za poslední roky celá řada. Všimli jste si, že jen málokdy vítězí někdo, kdo na sobě roky dřel (a tak moc chtěl vyhrát, že působil až křečovitě?!) a jde mu „o vše?“ Říká si, teď nebo nikdy?

Naopak ti, co si do té doby zpívali třeba jen v koupelně a mají talent od Boha, určitou lehkost, nenucenost, jsou pro své okolí zajímavější. Nemají co ztratit, a tak jsou v určité lehkosti a důvěře. Rádi by vyhráli, ale nelpí na výsledku. Mají výraznější šanci stát se vítězi.

Vím, že když hledáme práci, tak ji často nutně potřebujeme. Nemůžeme si dovolit být bez příjmu. Co teda s tím?

Než vyrazíte na pohovor, doporučuji
▶ zrekapitulovat si, v čem se vaše zkušenosti shodují s tím, jaké činnosti ve firmě poptávají
▶ procvičit si případně jazyky, excel a podobné nástroje (pokud jsme je nějakou dobu nepoužívali)
▶ podívat se, co firma dělá (nemyslím nastudovat si portfolium nebo našprtat rok založení), ale mít určitou představu co se mi na ní líbí (produkty, způsob práce, jejich dopad na společnost….)
▶ sepsat si všechny otázky, které se mi honí hlavou a pomůžou mi dokreslit si obrázek o firmě/práci/kolezích,
▶ podívat se, jak se do firmy dostanu, mít kontakt na někoho, kdyby se něco zvrtlo na cestě (ať můžu ihned zavolat a omluvit se)
▶ obléci se tak, aby to bylo adekvátní pozici, kultuře společnosti a současně jste se v tom cítili pohodlně.

To vám pomůže získat vnitřní důvěru, že jste udělali své maximum a zbytek „pusťte“…. vše dopadne tak, jak dopadnout má. Věřte, že Vesmír je velmi chytrý (a někdy i dost vtipný). Občas se dané dveře neotevřou, protože je to pro Vaše dobro (jen to svými urputnými růžovými brýlemi zrovna nemusíte vidět).

A vy, milí recruiteři a Hiring Manažeři…. zkuste nehodit takového člověka přes palubu a zjistit si o něm reference. Třeba se dozvíte, že je to trémista, ale jinak perfektní člověk přesně na tu roli, co potřebujete.

Tak hodně štěstí všem stranám!
M.

#martinakolackova #pohovor #nabor #HR

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>