Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Aneb jak prokouknout nabídky práce?

Firmy nejen že hledají posily pro nové zakázky, ale také potřebují zaplnit pracovní místa i tam, kde je vysoká fluktuace. Na místa, kde nikdo dlouho nevydrží, a o které není obecně velký zájem. Pracovní místa můžou být neatraktivní z různých důvodů, například:Peníze

  • pracovní doba o víkendech anebo ve 3 směnném provozu, spousta (neplacených) přesčasů,
  • skutečný plat je jiný, než bylo přislíbeno u pohovoru,
  • limity pro bonusy jsou stanoveny tak, že jsou téměř nedosažitelné,
  • ve firmě není nikdo, kdo by nového zaměstnance důkladně zaučil,
  • ve firmě nefungují procesy a vázne komunikace,
  • nový člověk nezapadne do týmu anebo si nerozumí s nadřízeným,
  • práce není tak zajímavá, jak se prezentovalo u pohovoru,

a určitě existuje spousta dalších.

Jenže firmy ta pracovní místa obsadit musí. Takže se snaží všemi způsoby. Znáte to: „Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají.“ Není proto jednoduché prohlédnout, která pracovní nabídka je seriózní a opravdu nabídne to, co slibuje a současně nic nezamlčuje.

JAK MINIMALIZOVAT RIZIKO ŠPATNÉ VOLBY?

Není výjimkou,  že nějakou dobu hledáte práci, a když už se konečně nějaká objeví, tak dostanete nabídek víc a musíte si vybrat. Abyste si vybrali co nejlépe, zkuste na to jít trošku systematicky.

1. Podívejte se do svých poznámek, kde jste si definovali, jakou práci přesně hledáte. Jinými slovy, co jste si určili, že je pro vás podmínkou a co výhodou v novém zaměstnání. Více o tomto tématu najdete v mých e-boocích.

2. Všímejte si detailů, Vašich pocitů a nechte mluvit Vaši intuici

  • Jak jste se cítili u pohovoru s personalistou a převážně s případným nadřízeným i jak na Vás působila atmosféra ve firmě (všímejte si třeba i detailů, jak se chová recepční nebo lidé, které potkáte apod.).
  • Požádejte o příležitost podívat se na pracoviště a pozdravit svoje potenciální kolegy. Všímejte si, jak se tam cítíte, jak se ostatní kolegové tváří, jestli Vás pozdraví a jdou Vám vstříc anebo ani nezvednou hlavu apod.
  • Některé firmy nabízí i možnost přijít si práci vyzkoušet na jeden den a vidět, jestli je to práce pro Vás (je to výhodné pro obě strany).

3. Nedělejte si domněnky a při vyjednávání se dostatečně ptejte na vše důležité (na vše, na co u pohovoru nepřišla řeč). Sledujte nejenom slovní odpověď, ale také jakou reakci Vaše otázka u druhé strany vyvolala. Ptejte se

  • proč daného člověka hledají (je to nová práce anebo rychle potřebují „zalepit“ místo nějakým pracovníkem),
  • jaká pravidla jsou pro odměňování (podíl variabilní a fixní složky mzdy a reálná dosažitelnost), pracovní doba, benefity apod.,
  • jakým způsobem proběhne zaučení nebo adaptační program, jaké je znění pracovní smlouvy i na to, jaký bude mzdový výměr a hlavně, kdy je dostanete k podpisuNěkteré firmy Vám pošlou pracovní smlouvu k prostudování ještě před nástupem do zaměstnání.

    I když je pracovní smlouva podepsaná v předstihu, stává se platnou a závaznou pro obě strany až dnem nástupu do zaměstnání.

 4. Hledejte informace na internetu. Prvotní jsou webové stránky firmy,  ale také inzertní servery a různé diskuse Vám mohou hodně napovědět. Zkuste různá klíčová slova např. ve vyhledávači Google a uvidíte, co vše se dozvíte. Pro zkušenější, kteří se hlásí na významnější pozice doporučuji podívat se na výsledky hospodaření firmy. (Zde si u firem zapsaných v obchodním rejstříku můžete zobrazit i Sbírku listin. Bohužel, byť je to dáno ze zákona, řada firem tyto dokumenty nezveřejňuje).

5. Ptejte se svých známých, jestli danou firmu neznají anebo s ní nemají nějakou zkušenost. Svět je malý a třeba to byl v minulosti jejich zákazník anebo od nich něco koupili. Ať je odpověď jakákoliv, mějte na paměti, že každému vyhovuje něco jiného, tj. to, co nevyhovovalo Vašim přátelům, může být pro Vás příjemné pracovní klima. Je to jenom další informace pro Vaše rozhodnutí.

JAK INFORMACE VYHODNOTIT?

Napište si ke každé nabídce její plusy a mínusy a při jejich vyhodnocení zvažte i jejich důležitost/váhu (např. plusová položka vysokého platu bude mít jinou váhu při rozhodování než třeba plusová položka příspěvku na penzijní připojištění). Může Vám k tomu pomoci i kalkulačka na výpočet váženého průměru. Je dobré brát v potaz například:

  • Náplň práce a možnost pracovního postupu
  • Plat fixní a variabilní
  • Zaměstnanecké benefity
  • Pracovní dobu
  • Zastupitelnost (budete nenahraditelní nebo je tam někdo, kdo Vás může zastoupit)
  • Dojíždění (způsoby opravy, vzdálenosti i doba dojíždění)
  • Jestli se jedná o velkou nebo malou firmu
  • Firemní kulturu a atmosféru
  • Vaše pocity z pohovorů a celkového jednání firmy
  • A cokoliv považujete za důležité.

Svoje představy o nové práci postupně porovnejte s jednotlivými nabídkami a přidejte i svoji intuici.

Nerozhodujte se pod tlakem. Vezměte si den až týden na rozhodnutí. Pokud o Vás zaměstnavatel opravdu stojí, tento prostor Vám poskytne.  Domluvíte-li se na zpětné vazbě do týdne, ale Vy už druhý den budete vědět, že tuto práci chcete, není třeba čekat týden.  U zaměstnavatele by mohla vzniknout pochybnost, jestli o práci máte vážný zájem anebo jejich nabídku máte pouze jako zadní vrátka.

Vaše poznámky, proč jste se rozhodli pro tu danou pracovní nabídku, si uschovejte. Zkušební doba nemusí být procházkou růžovým sadem. Vše je nové, musíte se toho hodně učit a někdy máte pocit, že to raději zabalíte. V tento okamžik se znovu vraťte ke svým poznámkám a připomeňte si, proč jste si tuto práci vybrali.

Přeji Vám šťastnou ruku u výběru.

podpis.2 small

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>