A zase ta KLÍČOVÁ SLOVA aneb 6 nejdůležitějších rad, jak s nimi pracovat v životopise a motivačním dopise

No jo, ale když bez nich to prostě nejde. Používáme je všichni a vždycky jsme je používali, jenom jsme na to neměli tento moderní výraz. Jak bývá mým zvykem, zabrousím do běžného života každého z nás, abych zdůraznila, proč je tak důležité je používat (nejen) v životopise a motivačním dopise.

ŽIVOTOPIS JE JAKO MANUÁL K VAŠEMU POTENCIÁLU A MOTIVAČNÍ DOPIS PŘEDSTAVUJE LETÁK, KTERÝ PŘITÁHNE PERSONALISTU, ABY SI O VÁS ZJISTIL VÍCE. JE PROTO TŘEBA, ABY OBA OBSAHOVALY TA SPRÁVNÁ KLÍČOVÁ SLOVA.

Pokud jste zběhlí a víte, co jsou klíčová slova a jak fungují a spíše Vás zajímá, jak je dobře použít v životopise a motivačním dopise, můžete následující 2 kapitolky přeskočit 🙂

KLÍČOVÁ SLOVA KAM SE JEN PODÍVÁME

Zkušenější z vás určitě znají SEO. Pro ty méně znalé to malinko (laicky) vysvětlím. Určitě víte, že když na internetu hledáte konkrétní informace, zadáváte opět klíčová slova (např. „životopis na míru“ nebo „účetní s IFRS“). Zobrazí se vám tak jenom ty texty/dokumenty, ve kterých se takové výrazy objevují.  Dokument, který jste si vyhledali, musí taková slova obsahovat anebo je mít nastavená, aby je mohl internetový vyhledávač v moři informací najít a zobrazil vám je.

Na stejném principu fungují i databáze. Pokud  vložíte svůj životopis do některých veřejných databází, automatické nabídky práce rozesílá počítač, který opět vychází z klíčových slov a dalších zadaných parametrů (rozmezí platu, jazykové znalosti a další). Když se nastaví klíčová slova špatně, pak vám, třeba jako IT manažerovi, mohou chodit nabídky práce např. na účetní nebo skladníka a ty skvělé Vám utečou mezi prsty.

VYHLEDÁVÁNÍ KONKRÉTNÍCH SLOV V TEXTU

klíčová slovaRuku na srdce. Stejný logický princip používáme i v jakémkoliv textu (v knížce, časopisu, receptu, dopisu, …), kdy hledáme nějakou konkrétní informaci. Text očima skenujeme do okamžiku, než konkrétní údaj (klíčové slovo) objevíme, tj. kdy dojde ke shodě. Teprve poté začneme podrobně číst hledanou část textu. Třeba ve Wordu je šikovná pomůckou zkratka CTRL+F, díky které si jednoduše vyhledáte dané klíčové slovo.

Nemůžeme se tak divit, že personalista pracuje úplně stejně, když denně musí přečíst několik desítek životopisů. Uvádí se dokonce, že personalista věnuje životopisu zhruba 30 sekund, než se rozhodne, jestli ho bude anebo nebude číst dál. Chcete riskovat,  že ve vašem životopise nenajde, co hledá, jenom proto, že to v moři textu neobjeví?

PODLE ČEHO VOLIT TA SPRÁVNÁ KLÍČOVÁ SLOVA?

Když přemýšlíte, jaká klíčová slova byste měli mít uvedená právě ve svém životopise a motivačním dopise, můžete vycházet buď z

a) z profese/oboru

Každý obor i každá profese má svoje specifické klíčové výrazy a zavedené zkratky. Uvedu několik málo příkladů:

  • CNC programátor (např. typy strojů anebo programovací jazyky Sinumerik, Heidenhein, Fanuc a další),
  • IT specialista (databáze, C++, Java, …),
  • účetní (IFRS, US GAP, faktury, roční účetní závěrka, daňová přiznání, cash flow, …),
  • obchodník (akvizice, dlouhodobé obchodní vztahy, koordinace zakázek, …),
  • napříč pracovními pozicemi jsou to znalosti jazyků (tj. angličtina, němčina, …), práce s kontingenčními tabulkami a další

b) z inzerce pracovní nabídky 

I stejné věci/činnosti můžou být pojmenované různými slovy (synonymy) nebo odbornými zkratkami, anglickými výrazy, českými překlady anglických zkratek apod. Proto je dobré si prostudovat inzerát, na který budete životopis posílat a porovnat, jak určitou činnost/vlastnost pojmenovává zaměstnavatel a jak ji máte uvedenou v životopise vy. Napoví vám, která klíčová slova bude personalista hledat.

Nepoužívejte klíčová slova jako prázdné fráze nebo takové klišé (pracovitý, zodpovědný, angličtina apod.), ale uveďte je vždy v kontextu!

Proč je dobré to vědět? Může se totiž stát, že personalistka (buď očima anebo zadáním klíčového slova do databáze) hledá profil účetní se znalostí IFRS a vy budete mít uvedeno pouze, že ovládáte mezinárodní účetní standardy. Existuje tu riziko, že váš životopis vyhodnotí jako nevyhovující. Obzvlášť, pokud to bude mladý člověk bez zkušeností a nemá dostatečný přehled v oboru a ke svoji práci se staví laxně.

6 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH RAD, JAK PRACOVAT S KLÍČOVÝMI SLOVY V ŽIVOTOPISE ČI MOTIVAČNÍM DOPISE

  1. Nepředpokládejte, že personalista podrobně rozumí Vaší práci! V případě, že si nejste jistí, jestli je zkratka srozumitelná, můžete zkratku trošku popsat – například: ovládám účetní standardy IFRS, částečně pak USGAP; na pokročilé úrovni ovládám 3D programy AutoCAD, Solid Edge a orientuji se v Inventoru.
  2. Dejte si pozor, aby zkratky, které ve svém zaměstnání běžně používáte, nebyly známé jenom ve vaší firmě. Někdy totiž vznikají ve firmách specifická pojmenování (firemní hantýrka), kterým nikdo mimo firmu nerozumí 🙂
  3. Pokud si nejste jistí, která klíčová slova nejlépe vystihují, co skutečně umíte, můžete se inspirovat v nabídkách práce pro danou profesi a podívat se, jak vaše skutečné znalosti pojmenovávají zaměstnavatelé.
  4. Pozor – pokud použijete stejná slova, jako jsou v inzerátu jen tím, že je vyjmenujete a nebudete je mít v kontextu, můžete napáchat více škody než užitku. Nejde o to zavděčit se zaměstnavateli a vložit do životopisu slovo zodpovědný nebo vedení lidí či znalost angličtiny, pokud firma hledá někoho takového. Podstatné je, aby bylo to klíčové slovo ve větě, kde konkrétně vystihnete, za co jste byli zodpovědní. Např. zodpovědnost za projekt implementace SAPu, vedení 10 členného týmu, denní využívání angličtiny v e-mailové komunikaci apod.
  5. Někdy stačí upravit v životopise jen část tak, aby obsahoval ta správná klíčová slova odpovídající tomu, co skutečně umíte či znáte. Nemusíte tak přizpůsobovat celý životopis inzerátu, ale mít ho více univerzální a zaměřit se jen na úpravu profilu a obsahu motivačního dopisu.
  6. A to nejdůležitější na závěr – používejte jenom ta klíčová slova, která skutečně popisují, co umíte. Lež má krátké nohyuvedením klíčových slov (znalostí a schopností), které neobhájíte, si zavřete velmi rychle cestu.

Tak a teď si schválně projděte svůj životopis a podívejte se, jestli v něm máte všechna důležitá klíčová slova!

Ať se vám daří,

podpis.2 small

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>