Personální agentura není charita

Vsadím se, že každý z vás nebo z vašich známých někdy řekl: „Už nikdy nebudu hledat práci přes personální agenturu.“ Mám tím na mysli službu  vyhledávání zaměstnanců neboli „recruiting“, kdy zašlete do agentury svůj životopis a ta vás doporučí zaměstnavateli, se kterým následně podepíšete pracovní smlouvu.

Pokud bych měla mluvit ze svých zkušeností, pak je většina uchazečů o práci ZKLAMANÁ, protože:

  • nikdo nereaguje na jejich zaslaný životopis, případně dorazí automatická odpověď,
  • konzultanti jsou převážně mladí, nezkušení a působí nekompetentně,
  • u pohovoru se často nedozví více, než si přečetli ve zveřejněném inzerátu,
  • obvykle nedostanou zpětnou vazbu anebo pouze automatickou odpověď: „Děkujeme, ale byl vybrán vhodnější kandidát.“

CO VLASTNĚ ZNAMENÁ, KDYŽ JE NĚKDO ZKLAMANÝ?

Všimli jste si výrazu slova zklamaný uchazeč o práci?  Přemýšleli jste někdy o tom, odkud zklamání pramení?  Já jsem si to opět uvědomila nedávno, když mi jeden můj klient řekl důležitou větu: „Zklamaný je ten, kdo má falešná očekávání.“ A myslím, že má pravdu.

Vaše zklamání z práce personálních agentur pramení z nepochopení, na jakých principech obecně fungují.  Teď nemluvím o neprofesionalitě jednotlivců z řad agentur nebo jejich konzultantů. Ani nechci tvrdit, že každá agentura pracuje na chlup stejně. V každém oboru jsou výjimky, které potvrzují pravidlo. Jak se říká: „Když dva dělají totéž, není to totéž.“

Je pravděpodobné, že budou lidé, kteří si konkrétní agenturu (ať velkou mezinárodní, tak menší lokální) budou chválit a jiní proklínat. Důvod je jednoduchý – záleží nejen na nastavené firemní politice fungování agentury, ale hodně i na osobnosti a profesionalitě konzultanta. Jsou tací, kteří se vám budou citlivě věnovat a jiní, kteří váš životopis budou brát jako kus papíru. Dodnes se usmívám nad tvrzením jednoho manažera v agentuře, kde jsem pracovala: „Martino, nemůžeš být tak sociální.“  No, já si to nemyslím, a proto jsem dnes svým šéfem já (ale to je jiný příběh).

CO JSTE MOŽNÁ (NE)VĚDĚLI O ČINNOSTI KLASICKÝCH PERSONÁLNÍCH AGENTUR 

Personální agentura není charita, ale je to klasická obchodní společnost založená za účelem generovat zisk.  Logicky se tak soustředí převážně na potřeby firem/zaměstnavatelů, kteří jsou pro ni platícím zákazníkem. Uchazeči o práci mají vše zdarma.

Konzultanti plní roli obchodních zástupců, kteří však místo zboží nabízejí zaměstnavatelům kandidáty, po kterých je poptávka, o které je velký zájem.  Jsou tak pod velkým tlakem, aby se jim podařilo zaměstnat co nejvíce kandidátů v co nejkratším čase.  Často mají striktně stanoveno např. s kolika kandidáty se musí týdně setkat, kolik životopisů a hodnocení musí doporučit na jednotlivé pozice. A někdy je to opravdu nadlidský výkon. Pokud by nedosahovali stanovených výsledků, přišli by velmi rychle o svoji práci.

CO MŮŽETE OD VĚTŠINY KONZULTANTŮ V PERSONÁLNÍ AGENTUŘE OČEKÁVAT?

Z výše popsaných důvodů lze očekávat, že konzultanti:

  • nebudou věnovat vašemu životopisu pozornost, pokud nebude zřetelně obsahovat profesi či zkušenosti atraktivní pro jejich klienty (firmy hledající zaměstnance),
  • nebudou mít čas se s vámi setkat osobně jenom proto, aby vám poradili, jak správně napsat životopis a konzultovali s vámi Vaše možnosti na trhu práce (čas jsou peníze),
  • nepošlou Vám konkrétní zamítací odpověď (pokud jste se již nezúčastnili pohovoru u zaměstnavatele), protože by tím strávili několik hodin denně a to si nemůžou dovolit,
  • nedají vám druhou šanci, pokud nepřijdete bez omluvy na pohovor, budete mít typickou výmluvu (nejede mi auto, střevní chřipka apod.), nebo se zjistí, že jim podáváte lživé informace (např. o profesních dovednostech, které jste neměli a velmi rychle se to prozradí)

Teď si asi říkáte, že vlastně není důvod hledat práci přes personální agenturu. Ona to tak není úplně pravda. Jaké pracovní příležitosti je dobré (ne)hledat přes personální agenturu a proč, vám prozradím již brzy ve svém chystaném e-booku. Naleznete v něm i další mýty, které vás mohou zbytečně brzdit při získání vašeho vysněného zaměstnání.

Budete-li mít nějaké otázky k tématu nebo dobré či špatné zkušenosti s personálními agenturami, budu ráda za Váš komentář.

Mějte se krásně a nemějte falešná očekávání.

vaše

podpis.2 small

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>