30 důvodů neúspěchu

Napoleon_Hill_seated_in_chairNapoleon Hill: „Žít bez cílů je jako jet na výlet a nevědět kam.“

Kniha Myšlení k bohatství od Napoleona Hilla je stará více než 75 let a přesto je v ní spoustu moudrosti, která je aktuální i dnes.  Není lehké z ní vybrat jenom „něco“, přesto mi to nedalo nepodělit se s vámi o 30 hlavních příčin neúspěchu.

Závěry Napoleona Hilla vychází z analýzy několika tisíc mužů a žen, z nichž 98 % patřilo právě do kategorie neúspěšných.  A je jedno, jestli jste zaměstnanec, zaměstnavatel anebo živnostník.

Napoleon Hill: „Ti, kteří nedokáží změnit své myšlení, nedokáží změnit nic.“ neboli „Chudoba i bohatství pocházejí z myšlení.“

A tady je slíbených 30 příčin neúspěchu:

 1. Nepříznivé zděděné dispozice. Jen málo se dá udělat, pokud se narodíte se slabším mozkovým potenciálem. Naštěstí je to jediná z příčin, kterou nelze lehce napravit.
 2. Špatný vliv prostředí, ve kterém jste vyrůstali.
 3. Moc nezískaná vlastním úsilím. Rychlé zbohatnutí anebo bohatství získané (zděděné) je často nebezpečnější než chudoba. Ne nadarmo se říká: „Lehce nabyl, lehce pozbyl.“
 4. Nedostatečné vzdělání. Nejde tolik o získání titulu. Nejde tolik o znalost informací, jako o to umět s nimi nakládat a zužitkovat je v běžném životě.
 5. Chatrné zdraví. Zdraví ovlivňují i aspekty, které lze relativně snadno změnit – například přejídání se nezdravým jídlem, negativní myšlení, nedostatek pohybu nebo nedostatek kyslíku díky špatnému dýchání.
 6. Špatný výběr životního partnera. Není-li tento vztah harmonický, předznamenává neúspěch poznamenaný bolestí a neštěstím.
 7. Špatný výběr obchodních partnerů. Člověk by si měl s velkou péčí vybírat zaměstnavatele, který se mu stane inspirací a který je sám inteligentní a úspěšný.  K tomu vám může pomoci kvalitní životopismotivační dopis.
 8. Nevhodná volba povolání. Nikdo nemůže být úspěšný, jestli se vysiluje prací, kterou nemá rád. Nejdůležitější je volba povolání, kterému se můžeme plně věnovat.
 9. Nedostatek kapitálu. Klasická příčina neúspěchu podnikání, kdy nemáme v záloze kapitál, který by tlumil případné neúspěchy.

 

 1. Nejasně definovaný životní cíl. Celé věky platí, že člověk, který nemá konkrétní cíl, nemá žádnou naději na úspěch. Jednoduše, pokud nevím, co chci, těžko toho můžu dosáhnout.
 2. Nedostatek ctižádosti pozvednout se nad průměr. Pokud nemáte touhu postupovat v před, těžko můžete být úspěšní.
 3. Nedostatek vytrvalosti. Na začátku je nadšení, které často rychle vyprchá a málokdy dotáhneme věci do konce.  Taky máme tendenci se vzdát, jakmile narazíme na první překážku. Někdo chytrý kdysi řekl, že úspěch je často až za zatáčkou, za kterou není vidět.
 4. Rozptýlenost. Všeuměl jen zřídka umí něco opravdu dobře. Upněte všechno své úsilí k jedinečnému cíli.
 5. Nedostatek entuziasmu. Bez nadšení nemůže být člověk přesvědčivý. Navíc je nadšení nakažlivé a člověk, který jim plane a umí ho uplatňovat, je všude vítán.
 6. Myslet“ místo „vědět“. Přestaňte se řídit domněnkami a nebuďte líní zjistit si skutečná fakta.

 

 1. Strach, který je třeba přemoci, abyste mohli úspěšně uplatnit své schopnosti.
 2. Přehnaná opatrnost. Člověk, který nic neriskuje, se musí obvykle spokojit s tím, co zbude, až si ostatní vyberou.
 3. Otálení. Většina z nás prožije neúspěšný život, protože čeká na „pravý čas“. Raději začněte hned a použijte nástrojů, které máte k dispozici. Lepší nástroje se vám obvykle naskytnou cestou.
 4. Nerozhodnost. Úspěšní lidé docházejí ke svým rozhodnutím rychle, a pokud je mění, pak jen velmi uvážlivě.
 5. Pověra a předsudek. Pověra je formou strachu. Je také známkou nevědomosti. Úspěšní lidé mají mysl otevřenou a ničeho se nebojí.

 

 1. Nedostatek sebekázně. Myslí se tím schopnosti ovládat svoje negativní vlastnosti. Jak byste mohli ovládat svět, když neumíte ovládnout sami sebe?
 2. Rozhazování peněz. Marnotratník nedosáhne úspěchu – navykněte si šetřit a poté investovat.
 3. Sobectví a marnivost. Tyto vlastnosti jsou s úspěchem neslučitelné.
 4. Nestřídmost. Nesmírné holdování čemukoliv (sex, jídlo či pití) úspěchu nepřeje.
 5. Nezvladatelný pohlavní pud. Sexuální energie je nejsilnější pud, který je třeba mít pod kontrolou a odvést ji jiným směrem.

 

 1. Negativní osobnost. Člověk, který odpuzuje lidi svým nesympatickým vystupováním, nemá žádnou naději na úspěch. K úspěchu je potřeba společného úsilí ostatních lidí, tj. spolupráci.
 2. Nesnášenlivost. Nejvíce škody způsobuje nesnášenlivost náboženská, politická či rasová. Vězte, že taková nesnášenlivost Vám zužuje obzory.
 3. Neschopnost spolupracovat. Tato neschopnost připravila o místo a šance daleko víc lidí, než všechny ostatní důvody dohromady.
 4. Nekontrolovatelná touha získat „něco za nic“. Jedná se například spekulativní obchodování na burze.
 5. Vědomá nepoctivost. Člověk, který je nepoctivý z vlastní vůle, tomu se skutky dříve nebo později vymstí.

 

Samozřejmě si můžete doplnit další, které jste u sebe objevili.  Sami nebo s někým, kdo vás dobře zná, projděte seznam a pokuste se najít příčinu vašeho neúspěchu. Mám pro Vás dobrou zprávu – kromě bodu 1 tu existuje vždycky nějaká možnost, jak tyto faktory vedoucí k neúspěchu změnit.

Napoleon Hill: „člověk, který jedná ve smyslu dosažení cíle a podle plánu, je jako magnet příležitostí.“

Držím Vám i sobě pěsti, aby se nám některé ty naše důvody podařilo změnit co nejdříve 🙂

Mějte se krásně, zdraví Vás

podpis.2 small

Zdrojem byla kniha Myšlení k bohatství napsaná Napoleonem Hillem a vydaná v roce 1960.

Tagy:
Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>