ŽÁDEJTE SI O REFERENCE NA SVOJI PRÁCI

Jsou s vaší prací v zaměstnání kolegové i zákazníci spokojení? Požádejte je o reference. Teď. Ne za 5 let, kdy už si nevybaví detaily a jejich reference bude příliš obecná. Nebo už nebudete vědět, kde váš šéf nebo kolega pracuje, protože (upřímně) udržovat kontakty se všemi fajn lidmi je v tomto hektickém světě nereálné.

Ano, reference by pro personalistu neměly být dogma, ale jen jeden střípek z puzzle jeho/jejího profesního života. Referenci vždy kladu konkrétně a na oblast, kde mám z pohovoru otazníky. Buď mi ten otazník potvrdí a pak je na budoucím manažerovi, jestli půjde do rizika. Ne jen, jestli nový člověk práci zvládne, ale i jestli mu firma dokáže splnit jeho očekávání na plat, kariérní posun, možnost projevit svoje silné stránky. Navíc hiring manažer ví, na jakou oblast se ve zkušební době soustředit (např. že daný člověk je perfektní, ale ze začátku se více ptá, potřebuje cítit podporu manažera apod.)

Někdy reference přinesou další otázky, kdy je fér křížově si dané téma ověřit s kandidátem. Tj. kandidát by měl mít prostor se vyjádřit k něčemu, co mluví v jeho neprospěch.

Ano, reference můžou být velmi zavádějící. Sama jsem si zažila v minulosti šikanu a vím, jaké reference by na mě dotyčná osoba dala, aby mě preventivně zdiskreditovala. A právě proto je dobré si říkat o reference průběžně u více lidí.

Věřte, že lživou referenci (ať pozitivním nebo negativním směrem), dobrý personalista pozná. A kde si není jistý, pak oblasti, které jsou s otazníkem u daného člověka sleduje ve zkušební době.

Když vás někdo bude chtít zdiskreditovat, podaří se mu to. Na druhou stranu, proč jim to ulehčovat, že?
Pokud vás firma odmítne kvůli jedné špatné referenci, pak je to pravděpodobně firma, kde nedají na svůj názor, ale slepě papouškují to, co jim někdo předloží. Takže možná výhra i pro vás kandidáta, že se nebude historie opakovat.

Reference na vás nemusí dávat jen šéf, ale i kolegové, zákazníci, dodavatelé…. kteří vaši práci mohou znát mnohdy líp než přímý nadřízený 🙂 Referencí můžou být i e-maily, kde vám zákazník/šéf/dodavatel děkují za výbornou práci. Tak si je schovávejte.

P.S. Mají ještě jedno plus – když o sobě začnete pochybovat nebo se ztratíte v tom, co umíte dobře, přečtěte si je. Pomůžou vám vrátit se zpět sami k sobě.

#martinakolakova #reference #hiring #nabor #ptejmese #nedelejmesidomneky

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>