Tímto se z vás fakt nestane dobrý obchodník, manažer ani kouč

ač by si to řada lidí moc přála. Čím? Rychlokurzem. A ani neplatí čím víc kurzů, tím automaticky líp, protože se mnohdy vzdalujete od své podstaty.

Na pohovoru se ptám obchodníků, „Co je TO VAŠE, co vám osobně v obchodě funguje dosahovat takto dobrých výsledků?“ Manažerů se ptám: „Co se vám osvědčilo při vedení lidí, abyste dokázal splnit cíle a lidi byli spokojení?“

Neexistuje jedna technika, která by zázračně fungovala na každého. Stejně jako ty nejhezčí šaty nebudou na každé postavě vypadat hezky. Prostě nebudou. Kdyby byla teorie sebe spásná, byli by všichni přes noc milionáři a géniové.

Teorie zůstane teorií, i kdybyste měli ten nejdražší zahraniční kurz, pokud neumíte přijmout dané části za své a „nepůjde to z vás“. Tj. najít styl, co zapadne do Vaší osobnosti a bude s vámi souznít. Teprve pak to může fungovat.

Velmi často se stává, že naučené fráze, které jste NEpřijali za své působí velmi lacině a vyzrálým lidem je mnohdy trapně i za vás (vypadáte asi jako prvňáček vyprávějící svůj první vtip s představou, jak neskutečně je vtipný).

Techniky často dokážete použít jen v klidu a ve stresu nebo nečekané situaci se ukáže, že jste to pořád vy, kterým chybí empatie a jen jste hledali, jak jinak někoho dotlačit do kouta a mít z toho prospěch čistě sami pro sebe.

Osobnost se z vás přes noc nestane. Je to často běh na dlouhou trať (záleží jaká je vaše startovací čára). Mnohdy vás musí (obrazně řečeno) ošlehat vítr, slunce, mráz….abyste zesílili a vstoupili do své hloubky. Pak vás budou lidi respektovat ať řeknete téměř cokoliv, protože to půjde z podstaty. Dokážete je namotivovat anebo prodat téměř cokoliv (protože v hloubce nepůjdete proti sobě ani proti lidem, nepustí vás to).

Chápu nadšení, když se vrátíte z kurzu a máte pocit, že jste objevili svět. O to víc, když jste začátečníci, chybí vám empatie, jste mladší duše … Ale prosím, sledujte, jaká osobnost stojí proti vám a přizpůsobte svoji rétoriku. Věřte, že to bude ve váš prospěch…ušetříte si bobříka trapnosti.

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>