JSTE STARÁ DUŠE?

Znáte to taky? S někým si jen pár minut povídáte a máte pocit, že se znáte věky. Rozhovor plyne a vy si uvědomíte, že jste mohli být sami sebou, nebát se říct, co cítíte, své názory…..a občas to vypadá, že jeden by mohl v mžiku doplnit větu toho druhého. To VZÁJEMNÉ SOUZNĚNÍ je tak silné. Podobné je to i s některými přáteli. Nevidíte se třeba i nějaký ten rok, začnete se bavit a je to jako byste se viděli včera.

To téma mi běželo na pozadí do momentu, kdy mi dorazil email obsahující větu: „Když čtu váš blog, koukám jak jste stará duše, byť jste mladá věkem.“.

Uvědomila jsem si, že je fascinující, že se STEJNĚ STARÉ DUŠE SE VŽDYCKY POZNÁME. Jeden mladík, kterého mám ve výběrku, je jednoznačně stará duše. Ale nejspíš to ještě neví…a tak jsem nahlas přemýšlela, co obvykle spojuje staré duše:

1) V dětství jste tak nějak rychleji dospěli a nerozuměli jsme si se svými stejně starými vrstevníky. Cítíte se mnohdy ještě dnes nepochopeni a jako outsideři.

Naopak, rádi jste získávali znalosti i zkušenosti od dospělých. Moudrost bez papíru je pro vás víc než papír o dosaženém vzdělání.

2) Nebaví vás small talk, máte potřejete jít více do hloubky, ptát se, zajímat se. Díky tomu vidíte svět v širším kontextu. Na druhou stranu můžete být trošku samotáři, pokud nepotkáte stejně založené lidi. Nemáte potřebu na sílu přesvědčovat o svém názoru, preferujete diskusi, ukazujete různé úhly pohledu, ale respektujete, že každý to nedokáže vidět v tolik vrstvách jako vy.

3) Některé činnosti vám jdou velmi snadno, jako byste je už někdy dělali a přitom víte, že nedělali. (např. přesně cítíte, co která květina nebo zvíře potřebuje, poznáte manipulaci a umíte číst v lidech, aniž vy vás to někdo učil…)

4) Potřebujete dělat vše tak, aby to dávalo smysl, přinášelo hodnotu, bylo etické. Máte vnitřní motivaci, přirozeně přijímáte zodpovědnost za svůj život. Jste označovaní jako srdcaři. Nenecháte se koupit (prodat svoji moudrost pro podporu zla) – raději budete žít skromně.

5) Řídíte se svojí silnou intuicí, protože víte, že vás nikdy nezklame. Musíte být v souladu se svojí vnitřní pravdou, i kdybyste dostali nálepku černé ovce.

6) Potřebujete trávit čas sami se sebou, abyste se mohli vrátit zpět k sobě a dobili si znovu baterky. Budujete hluboké vztahy a pouta, povrchní známosti nevyhledáváte.

7) Máte pronikavý pohled, moudrost v očích, vyzařujete vnitřní klid.

8) Jakmile potkáte stará duše jinou starou duši, vnitřně to pozná. Stačí pohled do očí, tón hlasu, jedna věta……..je to tam.

Chtěl byste mít ve firmě takové srdcaře? Najděte si do role HR a manažerů staré duše. Ti už snadno přitáhnou další takové duše…

Foto: fee foto Canva

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>