Okurková sezóna Vám může pěkně zavařit

Nečekejte, že se teď rozepíšu o typických sezónní pracích, jako je třeba prodej zmrzliny nebo záchranách u bazénu. Mluvím o všech pracovních nabídkách na všechny typy pracovních pozic.

TERMÍN VÝPOVĚDI SI DŮKLADNĚ PROMYSLETE

Na první pohled se zdá, že pracovní portály mají stále nabídek více než dost, ale po detailnějším zkoumání je jasné, že to tak není.  Ptáte se, proč je důležité mít povědomí, kdy se trh práce hýbe a kdy stagnuje? Například pro správné naplánování výpovědi. Když se rozhodnete ukončit pracovní poměr těsně na konci sezóny, existuje riziko, že se hledání práce protáhne i o nějaký ten měsíc. Můžete se tak, svojí neznalostí, hravě dostat do finanční tísně. Uvedu konkrétní případ – pokud dáte výpověď v průběhu dubna, výpovědní lhůta Vám začíná běžet začátkem následujícího měsíce, tj. v květnu. V případě klasické 2 měsíční výpovědní lhůty byste byli bez práce od července (tj. v okurkové sezóně).

LÉTO JE OKURKOVÁ SEZÓNA

Puerto de la Cruz - poslední den (33)Je to logické. Firmy mají spoustu práce zajistit úkoly zaměstnanců, kteří jsou na dovolené. Díky prázdninám se tak výběrové řízení může značně protáhnout (čeká se na odpověď od manažerů, kteří jsou třeba 2 týdny u moře; některé firmy  si chtějí porovnat více zajímavých kandidátů, kterých je v danou dobu velmi málo apod.).

Přesto všechno Vám letní období může přinést štěstí. Pokud stálou práci máte a nejste tlačení časem, zkuste toto období využít.  Jak to myslím? Firmy, které nutně potřebují obsadit pracovní místo, jsou v létě nuceni vybírat z menšího počtu zájemců a pro Vás to znamená menší konkurenci = větší šanci uspět.  Ale protože je takových firem a nabídek méně, je třeba mít opravdu štěstí.

KDY JE HLAVNÍ SEZÓNA PRO HLEDÁNÍ PRÁCE?

Nejvíce nabídek práce bývá od druhé poloviny září zhruba do listopadu. Po letním období se firmy pouští do hledání na plné obrátky.  Navíc, už na podzim je třeba hledat nové zaměstnance s nástupem od ledna, neboť se musí počítat i s častou dvouměsíční výpovědní lhůtou.

Obrazně řečeno, podzimu kraluje „VÝLOV PRACOVNÍHO RYBNÍKU, ve kterém je spousta zajímavých ryb. Kolem rybníku pak číhá s návnadou tlupa hladových rybářů.“

Firmy se v těchto měsících o zájemce doslova perou, a proto jsou nuceny být ve výběrovém řízení pružnější a rychlejší. Platí tu pravidlo:“Kdo dřív přijde, ten dřív mele.“

Druhá vlna „náborů“ pak bývá od poloviny ledna. Ta postupně klesá směrem k počátku prázdnin.

Léto se nám blíží, a proto není na co čekat. Pokud byste měli rádi práci co nejdříve, ukážu Vám cestu, jak efektivně zkrátit čas k získání nové práce.

Věřím, že s těmi to informaci využijete sezónnost (podle své současné situace) ve svůj prospěch!

Ať se Vám daří, s úctou

podpis.2 small

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>