KDYŽ SE STYLIZUJEME DO NĚKOHO JINÉHO, JE TO CESTA DO PEKEL

U psaní životopisu je potřeba si nejdřív upřímně pojmenovat, které konkrétní pracovní činnosti mě v práci naplňují (práce s čísly, kontingenční tabulky, komplexní problematika, hledání praktických řešení, jak zlepšit procesy, schopnost poskytovat perfektní podporu zákazníkům, využití citu pro design). To můžete udělat sami nebo s člověkem, který ve vás tu odpověď dokáže najít (třeba se mnou :-).

Tj. Vědět, co chci, co je pro mě důležité, co můžu nabídnout. A poté to, co poptávám, hledat v nabídkách práce.

Ne naopak, že vidím nějakou práci a já se stylizuji do někoho, koho potřebují (výjimkou jsou vyčůránkové, kteří neumí nic, jen se někde zaháčkovat a tunelovat firmu zevnitř). Pokud totiž začnu hrát hru, že někdo chce např. někoho na organizaci a mě to ve skutečnosti nebaví (napíšu si to do CV, protože to bylo v inzerátu), pak mě sice nejspíš vezmou, ale velmi brzy budou s mojí prací nespokojení a nespokojená budu i já. Budu vysílená, unavená a otrávená.

Součástí procesu je, se u pohovoru důkladně vyptat, jaké jsou očekávání od této práce, od tohoto nového člověka. Sledovat co nejvíc signálů, zajímat se a ne jen pasivně přijímat, co z toho celého obrázku mi sdělí druhá strana.

Je to podobně, jako když zveřejním fotku, kde se budu nějak stylizovat, abych vypadala zajímavě, důležitě, na úrovni. Vytvářím falešná očekávání a to budí téměř zákonitě zklamání. Osloví to jiné lidi, než by byli se mnou v souladu. (viz tato fotka, podle které by mě ti, co mě neznají, nejspíš označili jako namyšlenou arogantní krávu….i když asi tací jsou tak či tak.. no nic).

Shrnuto podtrženo – podstatou je podívat se, co která profese potřebuje, aby byla dobře odvedená. Upřímně si říct, co můžu nabídnout a ten průnik obojího zdůraznit při prezentaci (v CV, v motivačním dopise apod.). Jak se říká, na každou poptávku se najde nabídka. Každý produkt má svého kupce.

Držím pěsti všem, kdo hledají, aby brzy našli to své!

#martinakolackova #stylizace #lez #falesnaocekavani #nabor #recruitment #hledaniprace #hiring #cvnamiru #motivacnidopisnamiru

foto selfie

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>