TOXICKÁ POZITIVNÍ KULTURA

nejen ve firmách. Vnímám tento fenomén jako silné tlačení přesvědčení, že se máte na vše dívat pozitivně, bez ohledu na to, v jaké situaci se skutečně nacházíte. Je to nebezpečná ide..logie, která ignoruje reálné problémy do okamžiku, kdy vybublají a vybuchnou jako sopka a zničí vše kolem.

Lidi ve spodních patrech dostávají rozkazy od stolu, které teoreticky zní vznešeně a idealisticky (nevejde se to do tabulky? Vložíme další sloupeček!), ale jakmile je máte praktikovat, zjistíte, že to buď technicky nejde, nebo to naopak působí kontraproduktivně.

Navíc se u lidí (realizátorech/operativcích) na nejnižších pozicích sbíhají úkoly z mnoha stran, ale nikdo vám neřekne, která z těch priorit je prioritnější.

Jenže vaše komunikace a upozornění na rizika směrem nahoru jsou překládané jako vaše NEOCHOTA KE ZMĚNÁM, lenost, anarchie, neposlušnost. A většinou skončí tím, že se to v určitý okamžik zlomí a sebelepší TAHOUN odejde a zůstanou jen ti, co jsou rádi, že jsou někde zašití (pokud vás dřív nevyhodí nebo se vás nesnaží zdiskreditovat, aby ostatní neprokoukli, co se tu hraje za hru).

Mnohokrát jsem se ptala, proč lidi „nahoře“ volí neudržitelnou strategii tlaku, manipulace, novodobého otroctví, když tím vytváří prostředí, ve kterém všichni žijeme…. Odpověď byla: „Pro tyto lidi je každý den, kdy dostávají peníze, dobrým dnem.“ Neřeší, co bude za rok, za dva a co svým jednáním způsobí. Dostali úkol znásobit obrat, tak to udělají, ať to stojí co to stojí. Mají udělat transformaci, která je nereálná? Tak ji udělají, rozkaz zněl jasně. Až to praskne, půjdou o dům dál a po nich potopa….

Velkým zlem jsou manipulátoři, kteří se tváří jako spasitelé a trvá dlouho, než je prohlédnete. Mají osvědčenou taktiku:
– moc dobře vědí, co chcete slyšet,
– nesouhlasíte s ním, pak se jistě dáte koupit nebo jste vydíratelní,
– nejste? Tak vás nevědomky nastrčí do nějaké špíny, abyste byli.

source of foto: internet

When top level guys look down they see only shit.
When bottom level guys look up they see only assholes.

Jsou to psychopati, kteří se na vás budou usmívat, tvrdit vám, jak jim na vás záleží, ale jejich činy budou mluvit o opaku. Je otázkou času, než lidé prokouknout… ale dost na to, aby se měli dobře a v CV vypadali jako kvalitní odborníci. Až tu „dojnou krávu“ vydojí, půjdou do jiné firmy, kde se pokusí o totéž.

Smutné je, že je jen málo těch, kteří vidí to pokrytectví a chtěli by to změnit. A i mnozí z nich, jakmile se dostanou na tato místa, kde by mohli něco změnit, začnou se chovat stejně (jako ti, které kritizovali) nebo odejdou….

Nějaký nápad, jak z toho ven?

#martinakolackova#management#pyramida#spolecnost#toxickapozitivnikultura

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>