omlouvat ty, kteří se k nim chovají zle a nechat si takové chování líbit. Probrečet noci a myslet si, že si to zaslouží. Přece to jsou často rodiče, živitelé rodiny, nadřízení…. určité autority, které to dělají pro naše dobro.
Myslím, že všichni známe hlášku: „Oni jsou ve své podstatě dobří, jenom si zavřeli srdce kvůli špatné situaci.“ Znám desítky velmi empatických a dobrých lidí, kteří tomu uvěřili. Mají ve své blízkosti manipulátora (a mnohdy psychopata) a nechají si od něj líbit nemožné.
Okolí nechápe proč. Proč si tak úžasná ženská/chlap nechají toto líbit od člověka, který jim nesahá ani po kotníky?! Protože manipulátor umí velmi dobře citově vydírat. Občas ukáže svoji slabinu a empatický člověk pak věří, že je to on, kdo má za úkol jeho ledové srdce probudit k životu. Navíc, citliví lidé hledají primárně chybu sami v sobě.
Ideální symbióza, kdy si manipulátor hledá instinktivně „záchranáře“ a „záchranář“ si hledá někoho, na kom páchá dobro. Děje se to v práci, v rodinách, v jakýchkoliv vztazích.
O spoustu instinktů jsme jako lidi přišli, ale toto zaručeně funguje. Nevěříte? Tak si vzpomeňte na zvířata, které přesně ví, na který kus ve stádu se zaměřit, kdo je slabší a bude nejsnazší ho ulovit. Nebo si vzpomeňte, za kým poběží pes, který vidí skupinu lidí. Jasně že za tím, kdo se ho neskutečně bojí. Je to určitá „chemie“.
Milí empatičtí lidé, je v pořádku, že se dokážete vcítit do role toho, kdo vám ubližuje. Je v pořádku, že chápete, co ji/ho k tomu vede. ALE TO NEZNAMENÁ, ŽE SI TAKOVÉTO CHOVÁNÍ NECHÁTE (alespoň dlouhodobě) LÍBIT!
Věřte mi, lidé si k vám dovolí jen tolik, kolik jim sami dovolíte. A taky platí, že dokud si nezačnete vážit sami sebe, nečekejte, že si vás začne vážit okolí. Zní to jako klišé, ale je to tak. Někdy je to celoživotní cesta a dopracovat se k tomu může být fakt bolestivý porod, ale stojí to za to!
autor grafiky „meziřečí“