„MUSÍM SE NEUSTÁLE NĚKOMU OBHAJOVAT“

protože svět je plný zkratek, domněnek a dát nálepku je tak snadné. Téma, které bylo ve vzduchu v různých formách už nějaký čas a trvalo mi, než jsem to pojmenovala.

Kdo z vás nepatřil mezi kápa ve škole a jen odrážel jejich přiblblé narážky o tom, co si o vás myslí. Urážky, hloupé uhihňávání a ukazování prstem na vás, které vás zraňovaly do morku kostí, braly vám víru v sebe sama? Šprtko, kolchozníku, chudáku, co ti rodiče nekoupili iphone…

Kdo z vás si zažil na pohovoru nebo u obchodního jednání situaci, kdy měl pocit, že se od první minuty musí obhajovat, protože druhá strana si udělala obrázek o vás už dávno a na setkání si přišla potvrdit svůj úsudek?

Kdo z vás si zažil nadřízeného (mikromanagera) nebo kolegy, zákazníky, před kterými se musel neustále obhajovat. A to i přesto, že neznali zdaleka veškeré informace, situace, souvztažnosti a vy ano? Nikdy jim nebylo nic dobré, i kdyby vaše práce byla nadprůměrná?

Je frustrující obhajovat se před těmi, kteří kloužou po povrchu, neznají hloubku problému, situaci, všechny proměnné, neznají vás, vaši práci, jak přemýšlíte, kdo jste…. A fungují možná podle módu: „Podle sebe, soudím tebe.“

Kdo z vás se přestal obhajovat a dělat tu práci přesně podle zadání, i když se na výsledcích ukázalo, že to byla chyba a firma tratila. A pak se manažer doprošoval, abyste se vrátil zpět ke svému způsobu (včerejší postřeh z pohovoru).

Kdo z vás raději odešel, protože pokud druhá strana neumí naslouchat a potřebuje mít poslední slovo, nemá smysl ztrácet čas?

Pokud budeme víc mluvit, osočovat, nálepkovat než naslouchat a všímat si detailů, utvrzujeme se o našem zkresleném názoru. Tím je menší šance získat objektivní názor, zjistit, že možná máme společný cíl, ale žili jsme ve svých krabicích….
….A platí to o to víc o nepřátelích – je dobré vědět, jak přemýšlí, než být překvapen z kudly v zádech.

BTW všimli jste si, jak pookřeje dobrý člověk, kterému dáte důvěru? Jak pak dokáže i to, z čeho je sám pozitivně překvapený? Myslete na to při komunikaci v rodině, ve škole, v práci i kdekoliv jinde….

#martinakolackova#obhajoba

FOTO: free foto Canva

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>