CÍTÍTE SE ŠPATNĚ, ANIŽ BYSTE K TOMU MĚLI OBJEKTIVNÍ DŮVOD?

Čas na rozjímání se mnohdy přihlásí sám, ať se nám to líbí nebo ne – třeba v podobě smutku a negativních pocitů, i když zrovna prožíváme krásné období a objektivně bychom měli být veselí, šťastní.

Udělat si VĚDOMĚ ČAS NA ROZJÍMÁNÍ dneska považuju možná za ještě důležitější než neustálé hltání informací (čtení, samostudium, kurzy…), kterými se sice inspirujeme a učíme se, ale současně zahlcujeme naši mysl.

Rozjímání vnímám jako dobu, kdy do hlavy nic nehustím a nechávám jí prostor, aby si všechny ty nasbírané myšlenky seřadila, přidala do architektury souvislostí a případně navrhla pro aplikaci v každodenním životě.

Nejraději rozjímám tam, kde vypnu klasické přemýšlení, jdu pracovat rukama a jsem u toho sama, dostávám se do flow…. může to být rekonstrukce skříně, práce v zahradě, ale klidně i obyčejné uklízení nebo focení, procházky v tichu přírodou. Prostě přepnu mozek do jiného režimu. A postupně začnou samy od sebe chodit odpovědi, nápady, myšlenky….

Ještě před několika málo lety jsem věřila, že ani minuta nesmí přijít nazmar, a tak jsem třeba při 8 hodinové cestě na dovolenou přečetla celou knížku…. Protože jindy jsem si nedokázala udělat čas – a aspoň jednu za rok bych měla přečíst do konce! Přišly by výčitky, sebeobviňování, protože přece „Když nemůžeš, přidej víc!“ Dneska, když čtu příspěvky, kolik knížek kdo za týden/rok přečetl, jen se usměju a jsem vděčná, že už to nutkání nemám.

Taky jsem si kdysi musela přiznat, že v okamžiku, kdy jsem byla zaměstnaná na 150 % , cítila jsem se dobře, ale jakmile jsem zpomalila, dostihla mě „depka“. Místo 3 dnů odpočinku, kdy jsem si měla užívat, se mi chtělo brečet, aniž bych měla důvod… Dneska už vím, že všechny ty bolesti, které jsem roky zametala pod koberec, čekaly na sebemenší příležitost, aby vyplavaly na povrch a já je mohla dočistit. Někteří lidé, kteří působí jako WORKOHOLICI tak možná UTÍKAJÍ DÍKY PRÁCI SAMI PŘED SEBOU, SVÝMI POCITY a úspěch je jen vedlejší produkt.

Proč to píšu? Protože i když na nás útočí ze všech stran vánoční a silvestrovský marketing, jak jsou všichni veselí, můžou nás nečekaně přepadnout chmury, melancholie, slzy…….nebraňme se jim. Pravděpodobně to nejsou deprese ani nic, co bychom měli od sebe za každou cenu odehnat třeba prášky nebo nuceným setkáním s dalšími lidmi….. Dovolme si čas pro sebe, pro rozjímání, emoční úklid i ty slzy, kterými ten přetlak od-pouštíme …..

Posílám virtuální objetí všem, kteří to právě teď potřebují a cítí se „rozbití“ a nepochopení. Kdo nezažil, nepochopí…. Stačí vědět, že jste v pořádku, je to součást života, i když se o tom moc nemluví….

Přeji úspěšné rozjímání (nejen) v době adventu…třeba i u tvoření takového jednoduchého domečku, jako je na fotce
M.

#martinakolackova#rozjimani#workoholik#workoholismus#pozornostsobe#emoce#leceni#slzy#duse#vanoce#advent#tahouni

foto: free foto Canva

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>