„TO SI DĚLÁŠ P.DEL!“

Vyhrkla jsem, když mi kamarádka vyprávěla o našem známém, kterého jsem už nějaký ten rok neviděla. Jeden z mnoha lidí, které jsem za svůj profesní život poznala a současně jeden z mála, za kterého bych dala ruku do ohně.

Nejen tím, co umí ve své profesi, ale jak se ve své manažerské roli chová ke svým lidem. Je to člověk, který si dokáže získat kolem sebe perfektní odborníky. Drží slovo za všech okolností. Všimne si, když někdo kolem něj nemá svůj den. Umí podat pomocnou ruku, omluvit se, když je potřeba. Skoro nikdy si nestěžuje.

A on o sobě pochybuje? ON?! Že prý skoro nic neumí?! WTF!
Ten, který dělá pro každého svého zaměstnavatele víc, než by si zasloužil? Jak o sobě může pochybovat!

Je to jednoduché a děsivě rychlé. U nového zaměstnavatele, kam nedávno nastoupil, se dostal do toxického prostředí. V bedýnce našel shnilé jablko, které se pokoušel vyměnit. Jenže to se nelíbilo jiným shnilým jablkům, protože se bály, že by je taky někdo mohl vyměnit za jablka zdravá. A tak si na něj začala vymýšlet různé pohádky, které podkopávaly důvěru v něj. Samozřejmě se ho nikdo nezeptal na jeho názor, jak vidí konkrétní situace, které se řešily.

To je typické pro nemocnou firemní kulturu. Ptá se konkrétních lidí (často právě těch shnilých jablek, které našly způsob se ve firmě zaháčkovat), ale neptá se všech zúčastněných.

Šikovný člověk, který vidí, co je třeba udělat, aby se firma oživila, je mnohdy zdiskreditován hned na začátku (přece nebudeme věřit někomu novému, kdo nás nezná!). Navíc shnilé jablko má své další přívržence, kterým nakukalo, že by taky mohli být brzy vyměněni. Nebo na ně něco má a teď toho využívá.

Proto, pokud jste zdravé jablko

▶ a někam vás nepřijmou, berte to možná jako signál, že to může být i bedýnka shnilých jablek, která se bojí, že by na to někdo upozornil.

▶ a začnete pochybovat sami o sobě, jděte za těmi, za kterými si chodíte pro odbornou radu (aneb neberu si kritiku od toho, od koho bych si nevzal odbornou radu) a jsou profíci ve svém oboru. Ti vás totiž nepotřebují, aby se přes vás někam dostali. Ti vám dokážou říct upřímně, jaké kvality (plusy a mínusy) u vás vidí. Rozhodně, pokud jste dosud byli úspěšní a začínáte o sobě v nové firmě pochybovat, neberte to na lehkou váhu. S poškozeným sebe-vědomím se bude hůř hledat nová práce, kde vás docení.

A ještě jedna nevyžádaná rada 🙂 Prosím, dávejte lidem, kterých si vážíte, průběžně zpětnou vazbu. Oni totiž i ti silní (přestože to na nich nepoznáte) potřebují tam někde v hloubi duše vědět, že my kolem nich vidíme, co pro nás dělají a že si toho vážíme. Ať se potom nedivíme, když si tací lidé sáhnout v krajním případě i na život.

Přeji krásný podzimní večer
M.

foto: moje

odkaz na původní příspěvek na Linkedinu https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7119003576235876352/

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>