Honí se nám hlavou myšlenky typu:
1) Moje starosti oproti Marušce, která je samoživitelka na 3 děti a Františkovi, který je vážně nemocný, jsou nic. Vlastně si nemám na co stěžovat.
2) Však je to jenom práce, prostě se vnitřně zapřu a nějak to dám. Nejsem žádná fňukna! Přidám a ono to zase nějak půjde.
3) Všude je něco.
4) Jinde to může být i horší (zejména pokud jste zažili v zaměstnání šikanu, měli horší kolektiv, horšího šéfa apod.)
5) Tady už vím, na koho si mám dávat pozor a co je důležité. V nové práci se budu muset znovu zorientovávat.
6) Jsem tak unavená, že nemám sílu nic dalšího hledat.
7) Vezmu to jako příležitost. Naučím se dělat jen to, co je v mé náplni práce, tj. naučím se říkat ne na úkoly, které mi nepřísluší.
8) Počkám, až mě vyhodí a dostanu odstupné.
9) Počkám, až mi najdou posilu. Sice už to pár měsíců trvá, ale oni na tom pracují. Nic není hned.
10) Přijdu o kamarády, které tu v práci mám. Navíc, když odejdu, bude to pro ně náročné a to jim nemůžu udělat.
11) To odmítání při hledání práce a nulové reakce ze strany firem mě posledně tak vyčerpaly a tak snížili mé sebevědomí, že mám hrůzu to znovu absolvovat.
12) A co když někam nastoupím jinam a tam to bude ještě horší, budu zase muset něco hledat nového.
Přidáte další výmluvy, proč zůstáváte v pracovním prostředí, které vám nevyhovuje, déle než je zdrávo?
Doplňuji tedy
12) Nikde mě nevezmou.
13) Nemám co nabídnout.
14) Teď není vhodná doba. Až dodělám tenhle projekt, až absolvuji tenhle kurz, až si zlepším angličtinu, až…
15) s těmi 2 malými dětmi ….a požadovaným částečným úvazkem nenajdu v oboru nic…
16) znovu budu začínat
17) Loajalita. Slíbil jsem být tady, tak ze slušnosti ještě rok budu.
18) A co když někam nastoupím jinam a tam to bude ještě horší, budu zase muset něco hledat nového.
19) Jsem tady na to zvyklý/zvyklá. Případně (pro dlouholeté a někdy jediné pracovní vztahy): zvládnu to jinde?
18) Před důchodem to nemá cenu, nějak to tu už doklepu / Nikde mě stejně nevezmou, řeknou si, že si k nim jdu jenom pro mateřskou.
19) Mám to kousek do práce, dojíždění je ztráta času.