Proč a hlavně jak se stát mediátorem?

mediace

Mediace není meditace! Když jsem šla na kurz mediace, myslela jsem si, že na tom vlastně nic není, protože přirozeného mediátora dělám už od dětství a je součástí mé práce personalisty. Ale spletla jsem se stejně, jako když jsem si před 12 lety myslela, že pohovor vlastně může dělat každý, protože si „jen povídáte“.

Ano, v podstatě pohovor i mediaci může dělat každý, ale kvalita a výsledky tomu budou odpovídat (zkuste jít na obchodní schůzku bez cíle – sice si popovídáte, ale business nejspíš neuzavřete, protože jste nezjistili žádné důležité informace).

Co je to teda vlastně ta MEDIACE? Je to soubor komunikačních technik použitelných v konfliktu, který je součástí života každého z nás. Může se (dle využitelnosti) soustředit na rodinu, nebo na obchodní konflikty. Tak či tak, v obou případech jsou tyto techniky velmi prakticky využitelné v běžném životě, v každodenní interakci s ostatními.

Definice mediace podle zákona o mediaci:

Mediace je postup při řešení konfliktu za účasti jednoho nebo více mediátorů, kteří podporují komunikaci mezi osobami na konfliktu zúčastněnými tak, aby jim pomohli dosáhnout smírného řešení jejich konfliktu uzavřením mediační dohody

Kdo mě zná, ví, že jsem člověk, co moc na školení nechodí, protože málokteré je fakt kvalitní a má přidanou hodnotu. A já mám zásadu, že není čas ztrácet čas. Proto si velmi pečlivě vybírám – respektive dávám na svoji intuici.

A ta mě přivedla na kurz mediace Radky Medkové. Přestože jsem perfekcionista a nerada používám superlativy, můžu jednoznačně říct, že školení mediace s Radkou je naprosto famózní. Jen teoretická část byla tak protkaná reálnými příklady, že to s nudou nemělo absolutně nic společného. Občas to bylo i na cenu Thalie 🙂 Prostě vás naprosto vtáhne!

A protože si myslím, že dobrých personalistů ani dobrých mediátorů není nikdy dost (a oba jsou chybějícím „zbožím“ v českém rybníku), požádala jsem o rozhovor Radku Medkovou, právničku, profesionální mediátorku a autorku projektů pracovniporadna.cz a kurzymediace.cz

Radko, co právě tebe přivedlo k mediaci?

Jako vystudovaný právník jsem vnímala a vnímám, že u soudu se člověk dočká maximálně chladného zadostiučinění a obvykle odcházejí dva poražení (v lepším případě je jeden vítěz a jeden poražený). Ale pocity křivdy, nepochopení a zlosti často zůstávají i po vyřčení rozsudku. Právo totiž není spravedlnost a jak říkají advokáti, „k soudu se nechodí pro spravedlnost, ale pro rozsudek“. Jinými slovy – člověk nemá možnost se dobrat ani sám v sobě, co pro něj konkrétní konflikt, který řeší, vlastně znamená. Naopak:

Mediace přináší úplně jiný pohled na konflikty. Může pomoci najít společnou dohodu, pochopit se navzájem a tím i najít vnitřní (emoční) zklidnění. Po mediaci by měli vítězství pociťovat obě strany.

Pro mě osobně není vítězstvím to, že „zašlápnu“ toho druhého, ale že odcházím s pocitem klidu, uspokojení z toho, že tenhle konflikt je u konce a nemusím se jím dál zabývat – ani fakticky, ani emocionálně. Prostě uzavřu jednu kapitolu a jdu dál.

Prosím, podělíš se s námi o nějakou techniku, která by byla takovou menší ochutnávkou, kterou může každý z nás využít ve svém běžném životě?

Tak třeba:

Ptát se v konfliktu sám sebe, co pro mě bude znamenat, když dostanu to, co chci. Je to opravdu to, co mi přinese klid? A pokud ne, co by mi ten klid přineslo? A jak to zařídím? A udělat to.

Kdysi jsem měla velmi nepříjemný zážitek z jednoho zdravotnického zařízení. Odjížděla jsem z něj, brečela jsem a říkala si, že toho doktora zničím. Jenže moje mediátorské já se hned zeptalo: a budeš se cítit líp? Musela jsem si přiznat, že určitě ne. Že mi je vlastně jedno, jestli bude „doktor zničen“ nebo jestli se stane (třeba) ministrem zdravotnictví.

Takže co by mi pomohlo se cítit líp? No abych ho už nikdy neviděla.

To se dá zařídit – a budu se cítit líp? Nebudu.

Jak to? (A tady to už chtělo se opravdu pořádně zamyslet.) Protože já potřebuju, aby se nic podobného nestalo už žádnému jinému pacientovi. Aby to ten doktor už prostě nikdy nikomu neudělal.

A jak se to dá zařídit?

Zavolala jsem do zařízení, nechala se přepojit nejvýš, jak to šlo, vysvětlila celou záležitost a řekla jsem, že chci, aby si někdo odpovědný pozval doktora na kobereček, řekl mu, že takhle tedy ne. Po několika dnech mi volali ze zařízení, že se to stalo.

Nikdy jsem se nedozvěděla, zda k tomu opravdu došlo, ale to už mi je jedno, protože já jsem udělala v té věci maximum, co jsem mohla. Jakýkoliv humbuk kolem toho (veřejná omluva, náhrada psychické újmy, finanční sankce lékaře…) by jen přilíval olej do toho, co jsem vnímala jako špatné.

Takže – na pohled možná paradoxně – přesto, že možná ani nedošlo k tomu, co jsem si původně myslela, že si přeji, jsem si zajistila klid. V reálu to znamená, že jsem celou věc uzavřela a už se k ní nemusím vracet, už není. A kdyby ses mě nezeptala, nemám potřebu o tom mluvit.

Jak dlouho už se věnuješ mediaci?

Zapsaným mediátorem jsem se stala oficiálně v roce 2013 a jako mediátor působím i dnes. Jsem vděčná, že jsem měla možnost učit se se od nejlepších. Velkou oporou mi byla (a stále je) mimo jiné i PhDr. Dana Rabiňáková, moje kolegyně lektorka a mediátorka, která patřila mezi průkopníky mediace v ČR (dnes je komisařkou u zkoušek na zapsané mediátory na ČAK i na MSp).

Kdy a proč přišla myšlenka školit nové mediátory?

Nejdřív považuji za důležité zmínit, že

dělat mediátora je mnohdy velmi emočně a mentálně náročné, protože jste v konfliktu a musíte si udržet nestrannost. Přesto vnímám, že je to naprosto klíčová znalost pro vzájemné soužití nás lidí, a proto mi dává smysl se jí věnovat naplno.

Vedle své role mediátora jsem se tak souběžně vydala na cestu lektora mediací už v roce 1999. Velkou roli tu sehrála právě zmiňovaná Dana Rabiňáková, která mediaci školí od 90. let a je skutečně výborná. Naši studenti tak mají možnost poznat min. 2 zkušené mediátory s jinou energií a stylem a od každého si vzít to, co s čím rezonují.

Na kurzech lidé nejčastěji oceňují příjemnou otevřenou atmosféru a já za odměnu získávám skvělé  podnětné impulzy,  které pak „jen“ implementuji do svých kurzů.  

Díky tomu jsi vytvořila koncept výuky mediace, který byl přelomový a dnes jej kopírují i další lektoři mediace?

Ano. Postupem času jsem si uvědomila, že o mé kurzy mají zájem různé skupiny lidí. Od advokátů přes pracovníky v sociálních službách až třeba po personalisty.

Ne všichni mají chuť a potřebu stát se zapsanými mediátory a učit se detailně postupy a zákonnou úpravu mediace, které jim v jejich praxi příliš nepomůžou. Vesměs hledají funkční technické nástroje, jak zvládat konflikty, které musí řešit.

Můžeš mi objasnit, proč je kurz koncipován právě jako 3 x 3 dny?

Cílem bylo najít rozumný kompromis v délce kurzu tak, abych měla pocit, že jsem lidem předala maximum informací a zároveň, aby si účastníci kvůli kurzu nemuseli vybrat většinu své roční dovolené.

Díky 3 navazujícím stupňům se studenti

  • Můžou se svobodně rozhodnout, jestli absolvují jen jeden, nebo všechny bloky a ty případně dodělávat postupně.
  • Na 1. stupni mediaci tzv. “ochutnají”, tj. jestli je to cesta pro ně, a také jestli jim vyhovuje konkrétní lektor.
  • Informace vstřebávají a „nabalují“ postupně a díky tomu si je lépe pamatují.
  • I když cena odpovídá kvalitě, zaplatit najednou částku za 9 dní může působit jako vysoká investice. Takto se částky rozmělní.

První třetina kurzu je koncipovaná tak, aby získané poznatky usnadnily účastníkům každodenní práci s konfliktem ve firmách, v zaměstnání nebo i v soukromém životě.

Ti, kteří se chtějí stát zapsanými mediátory, tzn. udělat státní zkoušku na MSp nebo (advokáti) na ČAK, by měli absolvovat celý kurz (všechny 3 stupně), který je ke zkoušce perfektně připraví.

i takto vypadají kurzy mediace u Radky

Cítím, že je potřeba otevřeně přiznat, že kurz je hodně intenzivní (není možné se tam „zašít“, nebýt vidět a nepromluvit), a právě díky tomu mají mí studenti opravdu výraznou úspěšnost u zkoušek.

Pravdou je, že 9 pracovních dní je docela nářez.

Ano, kurz je skutečně psychicky i fyzicky náročný, protože mediace je hodně i o emocích a také přináší jiný způsob myšlení i komunikace.

Moje cenová strategie je proto nastavená tak, že první stupeň je nejdražší, druhý je levnější a třetí nejlevnější. Samozřejmě, pokud si někdo objedná rovnou celý 9denní kurz, má “množstevní slevu”.

Ráda bych ještě zdůraznila, že právě výše ceny a počet pracovních dní věnovaných kurzu, pomáhají vyfiltrovat studenty, kteří to s mediací myslí vážně a vytvořit tak funkční a kooperující atmosféru skupiny.

Více informací o mediacích, Radce Medkové i jejích kurzech najdete na stránkách:

www.mediace-cr.cz

Share
Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji více než 13 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>