NENÍ ŠIKANA JAKO ŠIKANA

Díky diskusi pod mým předešlým postem 7 mýtů o šikaně vzešla potřeba doplnit toto téma…Z mého pohledu existuje

1) ŠIKANA VIDITELNÁ – taková ta na vojně, nebo ve škole, kdy se někdo někomu posmívá, zesměšňuje před ostatními a má se za to, že se všichni (včetně šikanovaného) velmi baví. Je to přece sranda, Franto, tak si to tak neber!

2) ŠIKANA SKRYTÁ, která je z mého pohledu mnohem nebezpečnější. Obvykle ji páchá člověk, který ve své podstatě nic neumí nebo je líný a našel si cestu, jak se mít bez práce a přidané hodnoty dobře.

Je logické, že pokud nic neumím, musím hrát pijavici. A to se dá mnoha způsoby. Obvykle pochlebuji těm, kteří mají rozhodovací pravomoc. Někdy se stanou jejich pobočníkem, který jim „donáší informace, jaká je ve firmě atmosféra a co se tam „skutečně děje a manažer by se bez nich nedozvěděl“.

Manažeři si naivně myslí, že se díky těmto lidem dozví skutečnost. Bohužel, opak je pravdou. Dozví se jen to, co sami chtějí slyšet. Manipulátor jim takto lichotí a podporuje jejich zkreslené vidění situace nebo ego. Nikdy jim nebude oponovat.

Vlastně bude – v případě, že nastoupí někdo šikovný. V tom okamžiku cítí manipulátor strach o svoje místo a bude dělat vše proto, aby takový šikovný člověk nenaboural jeho těžce propracované struktury. Má panický strach, že by byl vyhozen a velmi těžce by si budovat tyto struktury zase někde jinde (ví, že nic neumí, nebo tady nemusí nic kromě intrik dělat).

A tak o šikovných lidech začne roznášet tu jednu lež, tu druhou. Zasévá myšlenky do lidí kolem a pak stačí jedna náhoda, kdy šikovný člověk udělá běžnou chybu a najednou se z toho udělá obrovské divadlo (např. proč nebyl jeden den zveřejněný inzerát na webu…. a to i přesto, že za 6 měsíců se na ten inzerát nikdo nepřihlásil).

Je to podobně laciné a účinné jako v detektivce, kdy hned na začátku je přece jasné, že vrahem je zahradník. Jenže tam se s tím nespokojili a pídili se dál. To manipulátor nemůže dopustit a někdy se sami
ujmou role „ambasadora proti šikaně“. A tak je nejblíž informacím, aby je mohl náležitě ohýbat nebo zatajovat a držet si své postavení.

Ve firmě se tyto pijavice drží i roky a ani vyšší fluktuace není důvodem, se nad tím zamyslet. Protože odpověď je nasnadě. „Dneska ty lidi nic nevydrží, on/ona by nám to svojí povahou rozbili…“. Komu se bude věřit, někomu, kdo je ve firmě 6 týdnů nebo 6 let?

A tak tam pijavice sedí jako žáby na prameni. Ostatní mlčí, protože viděli, kolik lidí už odešlo a nic se nezměnilo. Doufají, že když budou mlčet a případně i manipulátorovi pochlebovat, tak jsou v bezpečí. Přijali, že je to kultura společnosti, proti které se nedá nic dělat a přijmou to podobně, jako že tesař prostě některé dny pracuje v dešti…

Otázka je, kolik % takových lidí ve firmách i ve společnosti je…. není tak logicky vůle, aby se parazitování na šikovných lidí změnilo.

#martinakolackova #sikana #bossing #mobbing

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>