TO, ŽE NĚCO DOKÁŽEŠ/ZVLÁDNEŠ

neznamená, že je ti v tom dobře a budeš dlouhodobě prosperovat.

Jinými slovy, existuje sousta nadaných lidí a tahounů, kteří se zapřou a zvládnou téměř nemožné. Jenomže pokud jim ta činnost není vlastní, tak se tím neúměrně vyčerpávají a energie ubývá a neobnovuje se.

S energií je to jako s kváskem. Vždycky je potřeba, aby tam určitá část kvásku (energie) zůstala a měla se z čeho obnovovat.

V pracovní sféře to docílíme tím, že děláme práci/činnosti, které nás těší. Část vložené energie se nám přirozeně vrací zpět už jen tím, že nás ten samotný PROCES (cesta k cíli) těší a NAPLŇUJE (Stále častěji si všímám, kolik moudrosti je v českých slovech!).

Neznamená to, že v životě si můžeme vybírat jen to, co je pro nás snadné, protože někdy je potřeba jít i přes bolest, abychom se posunuli dál (životní lekce, které nás donutí se něco naučit, zažít změnu, ke které bychom se za příznivé situace nikdy sami nedokopali).

Důležitý vnímám poměr mezi aktivitami, které nám energii přirozeně vrací a těmi, které nás vyčerpávají – tím totiž vzniká (byť někdy krůček po krůčku) disharmonie a někdy i dlouhodobé vyhoření.

Budeme-li se soustředit primárně na činnosti, které se prezentují jako MUST HAVE (abychom byli IN a žádaní), ale díky kterým jdeme sami proti sobě, ani sebevětší peníze nás dlouhodobě šťastnými neudělají. Protože peníze jsou jen prostředkem pro to, abychom si koupili něco, co nám udělá radost a emočně nás dosytí.
Já v tom vidím analogii jako s prázdnými kaloriemi, které do sebe cpeme a přesto nám ty živiny stále chybí….Kdežto trávit větší část aktivit tím, co nás dosycuje, je jako jíst většinu času plnohodnotnou stravu plnou prospěšných látek pro tělo a duši.

Čím více jdeme proti sobě, tím více se cítíme prázdní a tím více hledáme berličky, o kterých doufáme, že nás udělají šťastnými. A tak chceme další auto, další dům, další milenku, další titul, vyšší post….

Měla jsem možnost sledovat některé bohaté lid, kteří v bohatství a úspěchu hledali vnitřní naplnění (práce pro ně byla jen prostředkem k nasycení ega, nenaplňovala je, byla obětním beránkem na cestě k prestiži). Jenže čím byli bohatší, tím více si museli kupovat, tím více museli riskovat a dostávat se do uměle vytvořených situací, aby ve své citově otupělé duši dokázali pocítit emoci a radost i z malých drobností…

Naopak lidé, kteří zbohatli tím, že dělají to, co milují a dokázali si tu lásku udržet, neztratili svoji pokoru a nejsou otroky svého chtíče. I proto se říká, že peníze nemění charakter, pouze ho posilují.

Ale zpět k tomu, co jsem chtěla říct…. sledujme, co z činností, které dokážeme dělat (a někdy opravdu skvěle), nás těší už jen tím, že je děláme a ne pouze výsledkem a možností si za finanční odměnu udělat radost. Pak tím dokážeme předejít vyhoření…

#martinakolackova #penize #vnitrnimotivace #energie #naplneni #potravaduse #emoce #ego

P.S. foto samozřejmě nabízí ještě jiné pohledy…. ten můj je jen jeden z nich.

Foto the attitute program

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>