DĚKUJEME, ŽE JSTE MLUVILA V ČLÁNKU O DISKRIMINACI 50+

Mluvila, ale nepřímo. Dneska vám žádná firma neřekne přímo, že diskriminuje věkem nebo pohlavím.

Jediné, co firmy oficiálně dělají, je chlubení se, že podporují mladé perspektivní absolventy. Vytváří pro ně mnohdy speciální programy, ve školách někteří dostávají stipendia a podporu, aby nastoupili k zaměstnavateli A nebo B, až dostudují. Trošku jako když si firmy značkují perspektivní hříbata do své stáje, aby z nich vychovaly tažné koně k obrazu svému. Takový sponzoring, investice.

No, a když něco podporuji, tak logicky ti, co jsou na opačné straně, se dostávají do nevole, nejsou žádaní, zajímaví, perspektivní. Ani když jsou zkušení, loajální, děti odešly z rodinného hnízda a můžou se opět naplno věnovat práci, která je baví a které rozumí.

Vedle této podpory studentů/absolventů rostou jako houby po dešti také interní kvóty na nábory. Např. cíle, aby
– 40 % všech přijatých lidí bylo žen (bez ohledu na obor působení, tj. i v ryze technických firmách)
– 25 % všech přijatých bylo mladších 30 let.
– X % všech bylo L.G.B.T. apod.

A světe div se, tlačí se to navzdory tomu, že např. v ČR jsme v situaci, kdy nemáme dlouhodobě dostatek kvalitních pracovníků. Jsme rádi, když najdeme člověka, který má dostatečné kompetence, zapadne do týmu, potkáváme se finančně i ve vzájemných očekáváních, co si můžeme nabídnout……..a ejhle, nesplnili bychom kvóty!

Co s tím? Je na každém z nás, jak se k tomu postaví. Všichni svým postojem určujeme, v čem budeme žít za rok, za deset let….. Dneska se nás to možná netýká, ale tímto tempem budeme za pár let fňukat, že nám táhne na 50 let a nikdo nás nechce. Včetně CEO a dalších manažerů, kteří dnes prosazují tuto politiku, aby se udrželi na svých pracovních místech. Neřeší, co bude za X let, jestli si pod sebou nepodřezávají větev. Přece nám mnozí guru říkají, že máme žít teď a tady, nebo?! Nebo by se mohli zeptat těch manažerů, kterým je dnes 50+, jak se jim hledá nová práce v prostředí, které pomáhali vytvářet.

Zajímalo by mě, jestli tyto kvóty a prosazování jedné skupiny lidí na úkor druhých považujete za zvyšování gende.ové rozmanitosti nebo legálně prosazovanou skrytou diskriminaci.

#ocemsenemluvi #martinakolackova #diskriminace #kvoty

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>