JE VĚTŠÍM ODBORNÍKEM TEN, KTERÝ NA TO MÁ CERTIFIKÁT ANEBO TEN, KDO MÁ „DAR OD BOHA“?

Ne, nechci se bavit o lékařích, strojařích apod. kde je důležitý dar, ale neméně důležité je i odborné vzdělání.  Chci mluvit o personalistech, učitelích, markeťácích, designérech, některých technických profesích apod.

To, jestli bylo prvně vejce nebo slepice, se asi neshodneme. Ale za mě – veškeré kurzy, postupy a „technikálie“ vznikly na základě toho, že měl někdo talent a dar od Boha a něco vytvořil. Ale protože ostatní neměli talent ani takové zkušenosti, vytvořil se nějaký NORMOVANÝ POSTUP, aby i jiní lidé mohli tyto profese vykonávat.

Tj. vracíme se k Paretovu poměru, kdy 20 % lidí svoji práci skutečně umí (mají talent, vidí přirozeně souvstažnosti) a 80 % lidí tu práci „jen technicky“ vykonává.  No řekněte, budete chtít na design amatéra, který tím žije, nebo někoho, kdo si udělal kurz, protože nevěděl, čemu se po škole vlastně věnovat a kurz mu doporučila kamarádka?

Ironie osudu je, že se dneska nějaká schopnost/dovednost hodnotí primárně podle kurzů/certifikátů, ale ti, kteří ten dar skutečně mají, to velmi těžko dokážou obhájit.  Dle mého certifikát o absolvování nějakého kurzu nic neříká o kvalitě práce daného člověka.  Může to být vodítko, ale taky slepá cesta.

Přidejte se k diskutujícím na LinkedInu >> 

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>