3 nejčastější chyby při budování Employer Brandingu

Employer Brand už dávno není módní výstřelek. Byl tu vždycky, jenom se to tolik neřešilo. Nevěříte? Tak schválně, určitě víte, kdo je to Ikea, České Dráhy nebo Honeywell? Většina z vás si dokáže tyto firmy někam zařadit a má na ně i nějaký osobní názor. Buď z vlastní zkušenosti, z toho, co si o firmě přečetli, podle osobností, které v ní pracují anebo podle názorů jejich současných či bývalých zákazníků i zaměstnanců.

Každá firma má určitou pověst, která je v povědomí lidí. Říkáte si, proč teda budovat Employer Brand (značku zaměstnavatele), když dobře známe firemní značky (Corporate Brand). Prostě proto, že firma může být skvělým dodavatelem skvělých výrobců, ale to vše na úkor zaměstnanců. Jakoby to byly dvě rozdílné „osoby“.

Employer Brand by měl reflektovat očekávání lidí o tom, jak se pracuje v dané společnosti.

PROČ BUDOVAT ZNAČKU ZAMĚSTNAVATELE?

Jasně, proto, abyste přitáhli takové zaměstnance, které ve vaší firmě potřebujete. To není nic nového, to se omílá pořád dokola. Možná ani tento logický fakt pro vás nebude novinkou

  • S růstem ekonomiky roste poptávka firem po zaměstnancích a současně se statisticky snižuje množství lidí na trhu práce (cca za 10 let přijde na trh práce jeden absolvent a 2 lidé odejdou do důchodu).
  • Logicky tak firmy musí (ať přímo či nepřímo) oslovit zaměstnance, kteří už někde pracují (a je jedno jestli u konkurence nebo v jiném odvětví). A na to jen vystavení inzerátu často nestačí (šikovný zaměstnanec nepoběží s otevřenou náručí k noname firmě).
  • Současně se firmy dostávají do rizika, že jejich kvalitní zaměstnanci přejdou ke konkurenci, která vytvoří kvalitní autentický brand reflektující pracovní prostředí, kde se budou mít líp nejen finančně, ale i profesně, lidsky….

Není tedy pochyb, že

Employer Brand je z dlouhodobého hlediska nejdůležitější cestou jak si zajistit dostatek kvalifikovaných a loajálních zaměstnanců.

3 NEJČASTĚJŠÍ CHYBY PŘI BUDOVÁNÍ SILNÉ ZNAČKY ZAMĚSTNAVATELE

  1. neKOMUNIKUJTE OTEVŘENĚ – nePREZENTUJTE SILNÉ STRÁNKY a VÝZVY

Jedině otevřenou komunikací a prezentací i (možná náročných) úkolů a výzev přilákáte do firmy lidi, které potřebujete a kteří u vás vydrží.

Představte si firmu, která se marketingově velmi dobře prezentuje. V inzerátu mluví o zdravé firemní kultuře, sounáležitosti a možnosti se seberealizovat.  V reálu to může vypadat i tak, že je to firma výkonově orientovaná, kde se sice zaměstnanec může podílet na zajímavých projektech v kvalitním týmu, ale existuje tu i zažité (byť nepsané pravidlo), že ten, kdo chodí domů dříve než v 7 hodin večer má nejspíše málo práce. Určitě se najdou ti, pro které je to přesto výzva a čas nehraje v jejich životě velkou roli. Současně může tato práce oslovit i čerstvé tatínky, kteří nejsou ochotni tuto daň za práci zaplatit a ze zaměstnání odejdou.

Jste výkonově orientovaná firma? Tak se to nebojte prezentovat. Sice tím některé lidi odradíte, ale naopak oslovíte ty lidi, pro které je kariéra a výše platu + prestiž práce na zajímavých projektech životní prioritou. Svojí otevřeností snížíte riziko, že do člověka investujete čas a peníze a on po pár týdnech odejde.

Prostě si přiznejte, že ne každý člověk, který by skvěle zvládl pracovní náplň, bude současně tím pravým pro Vaši firmu.

  1. KONKURUJETE POUZE VÝŠÍ PLATU

Je to podobně jako v klasickém konkurenčním boji. Můžete sice získat konkurenční výhodu tím, že budete levnější oproti konkurenci (v případě trhu práce mít naopak vyšší mzdy než konkurence), ale to nemusí být dlouhodobě udržitelné.

Navíc je potřeba zmínit tzv. bod zvratu, kdy při určité výši mzdy začínají lidé preferovat volný čas před penězi.  Pokud má člověk plat 80 tisíc a dostane nabídku za 100 tisíc s tím, že nebude mít čas na rodinu ani na sebe, pak je jen otázkou času, kdy bude mít raději méně peněz (se kterými i tak luxusně vyžije) a odejde.

Moje rada – odlišujte se jinak než jen výší platu. Ideálně smysluplnou prací na zajímavých projektech, skutečně dobrým kolektivem anebo např. zaměstnáváním/spoluprací s osobnostmi ve svém profesním oboru.

3. STŘÍLÍTE OD BOKU

Budování značky zaměstnavatele je dlouhodobou záležitostí, do které je třeba investovat spoustu času a postupně i nemalé peníze. Doporučujeme proto, pustit se do řešení této otázky až poté, co si identifikujete Employee Value Prepositions. Jak tomu říkáme po našem – identifikovat DNA firmy. Budete-li chtít v této oblasti průvodce a pomocníky, ráda vám pomůžu.

NESPOLÉHEJTE SE NA „ODBORNÍKY“ NA EMPLOYER BRANDING

Všechno, co je IN na sebe nabalí řadu „pseudo odborníků“, kteří vidí v této oblasti zajímavý zdroj businessu. Pareto efekt, který platí snad všude, bych hledala i v zde – 20 % firem to skutečně umí a dělá kvalitně a ty další firmy se tím prostě živí.

Někteří zaměstnavatelé si myslí (někdy i v dobré víře), že je to jenom způsob, jak dát zaměstnání u nich krásný luxusní obal. Nechají si za nemalé peníze udělat designové stránky s údajně vyřčenými větami zaměstnanců (bez uvedení jména je to jen výkřik do tmy a urážka průměrně myslícího člověka),  velkolepých prezentací, PR článků apod., Může tak docházek k tomu, že tomuto drahému marketingu chybí to podstatné – obsah, message, který by měl Employer Branding přinést jejich potencionálním zaměstnancům.  Prostě informace, které zvažují kandidáti, a které potřebují pro své rozhodnutí slyšet.

Doporučuji, máte-li externího dodavatele, ptejte se, s jakým personalistou spolupracují a také ho osobně poznejte. Může to snížit riziko, že zaplatíte nemalé peníze za něco, co vám může nakonec uškodit. Jak? Úplně stejně, jako  uškodí kandidátům vyšperkovaný životopis, který neodpovídá tomu, co skutečně umí a zaměstnavatel na to brzy přijde. Vás to může stát o něco víc – přijdete o čas a investice vložené do zaučovaného nového pracovníka a následně možná i o dobré jméno zaměstnavatele 

Budete-li mít nějaké dotazy, neváhejte se na mě obrátit.

 

Martina Koláčková
Profesi personalisty se věnuji 15 let. Pomáhám firmám přitahovat a udržet takové zaměstnance, které potřebují. Společně pracujeme na zlepšení HR procesů a budování Employer Brandingu. Jednotlivcům nabízím kariérové poradenství, životopis a motivační dopis na míru.
 
Jsem empatický srdcař, který by rád vrátil lidským zdrojům jejich lidskost i funkčnost. (Let's make human resources more human)
 
Konkrétně nabízím: HR audit, HR Branding, Recruiting, Grafiku pro personalisty, HR poradenství na míru
 
 
Napsala jsem 3 praktické e-booky Krok za krokem k nové práci, Motivační dopis snadno a rychle a 10+8 mýtů o hledání práce. a vytvořila on-line kurz GRAFIKA PRO PERSONALISTY
 
Více o mně si můžete přečíst zde >>